৩২ লাখ টকাত বিক্ৰী হৈছিল NEET পৰীক্ষাৰ প্ৰশ্ন কাকত || Neet Exam Scam 2024


 

ৰাষ্ট্ৰীয় যোগ্যতা-সম-প্ৰৱেশ পৰীক্ষা-স্নাতক (NEET-UG) কাগজ ফাদিলৰ গোচৰটো প্ৰতিদিনে নতুন নতুন প্ৰকাশৰ সৈতে উন্মোচিত হৈছে। পাটনাত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা অনুৰাগ যাদৱে স্বীকাৰ কৰে যে দনাপুৰ পৌৰ পৰিষদৰ কনিষ্ঠ অভিযন্তা চিকন্দৰ যাদবেন্দুৱে তেওঁক পৰীক্ষাত সফলতা লাভ কৰাৰ আশ্বাস দিছিল। পৰীক্ষাৰ আগৰ নিশা অনুৰাগক প্ৰশ্নোত্তৰ মুখস্থ কৰি ৰখা হৈছিল, যিবোৰ পিছদিনা প্ৰকৃত পৰীক্ষাৰ প্ৰশ্নৰ লগত একেবাৰে মিলি গৈছিল।

অধিক তদন্তত প্ৰকাশ পাইছে যে এই অভিযোগ ফাদিলৰ সৈতে জড়িত প্ৰাৰ্থীসকলক পাটনাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ প্ৰাধিকৰণৰ অতিথিশালাত ৰখা হৈছিল।

অনুৰাগৰ নাম প্ৰৱেশ পঞ্জীত তেওঁৰ নামৰ কাষত বন্ধনীত লিখা “মন্ত্ৰী জী” বুলি উল্লেখ কৰি ৰাজনৈতিক জড়িততাৰ সন্দেহৰ সৃষ্টি হৈছে।

ইকনমিক অফেন্স ইউনিটৰ সূত্ৰ অনুসৰি গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা অভিযুক্তৰ ভিতৰত চাৰিজনে স্বীকাৰ কৰিছে যে পৰীক্ষাৰ এদিন পূৰ্বে একাংশ পৰীক্ষাৰ্থীৰ বাবে প্ৰশ্নকাকতৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছিল। প্ৰাৰ্থীসকলে ফাদিল হোৱা প্ৰশ্নকাকতৰ বাবে প্ৰায় ৩০-৩২ লাখ টকা আদায় দিছিল। এই স্বীকাৰোক্তি অনুৰাগ, তেওঁৰ ককাক চিকন্দৰ যাদবেন্দু আৰু আন দুজন — নীতিশ কুমাৰ আৰু অমিত আনন্দ —ৰ পৰা আহিছে যিসকলে কাগজ ফাদিলৰ মাষ্টাৰমাইণ্ড বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। অনুৰাগে আৰক্ষীক দিয়া স্বীকাৰোক্তি পত্ৰত উল্লেখ আছে যে আগতীয়াকৈ তেওঁৰ বাবে NEET কাগজৰ ব্যৱস্থা কৰি দিছিল। কোটাত NEETৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই থকা অনুৰাগক ককাকে সমস্তীপুৰলৈ মাতি অমিত আৰু নীতিশৰ লগত চিনাকি কৰাই দিলে। তেওঁলোকে তেওঁক মুখস্থ কৰিবলৈ প্ৰশ্নোত্তৰ যোগান ধৰিছিল। ৫ মে’ৰ পৰীক্ষাৰ সময়ত ছাত্ৰজনে আগদিনা তেওঁক দিয়া একেবোৰ প্ৰশ্নকে পাই স্তম্ভিত হৈ পৰে। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে পৰীক্ষাৰ অন্তত গ্ৰেপ্তাৰ হয়।

প্ৰায় ৩০-৩২ লাখ টকাৰ মূল্য উল্লেখ কৰি কাগজ ফাদিলৰ বিষয়ে অমিত আৰু নীতিশে তেওঁক অৱগত কৰা বুলি স্বীকাৰ কৰে যাদবেন্দুৱে। যাদবেন্দুৱে সন্মতি দি চাৰিজন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক এই ফাদিলৰ বিষয়ে অৱগত কৰে। ৪ মে’ত তেওঁ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক এনে এটা স্থানলৈ লৈ যায় য’ত ইতিমধ্যে আন আকাংক্ষীয়ে ফাদিল হোৱা প্ৰশ্নৰ উত্তৰ মুখস্থ কৰি আছিল। লোভৰ দ্বাৰা পৰিচালিত যাদভেণ্ডুৱে প্ৰতিজন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ পৰা মূল ধনৰ পৰিৱৰ্তে ৪০ লাখ টকা দাবী কৰিছিল যদিও অৱশেষত আৰক্ষীৰ হাতত ধৰা পৰে।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like