ফোন নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আপুনি সুকীয়াকৈ ধন দিব লাগিব ?



ফোন নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আপুনি সুকীয়াকৈ ধন দিব লাগিব

বৃহস্পতিবাৰে এটা প্ৰতিবেদন আহিছিল য’ত কোৱা হৈছিল যে ট্ৰাইয়ে এটা প্ৰস্তাৱ দিছে, যাৰ বাবে টেলিকম ব্যৱহাৰকাৰীয়ে অতিৰিক্ত ধন দিবলগীয়া হ’ব পাৰে। আচলতে TRAI এ ফোন বা লেণ্ডলাইন নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে সুকীয়া চাৰ্জ বিচাৰে। এই চাৰ্জ প্ৰথমে টেলিকম অপাৰেটৰৰ ওপৰত আৰোপ কৰিব পাৰি, যিটো পিছত সাধাৰণ ব্যৱহাৰকাৰীৰ পৰা আদায় কৰিব পৰা যাব। অৱশ্যে এই সন্দৰ্ভত এতিয়ালৈকে কোনো নিয়ম প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই। গোটেই কথাটো জানো আহক। অৱশ্যে এতিয়া TRAI এ স্পষ্ট কৰি দিছে যে তেনে কোনো পৰিকল্পনা নাই।

এতিয়ালৈকে আপুনি আপোনাৰ ফোন নম্বৰ ৰিচাৰ্জ কৰিবলৈ টকা দি আহিছে। বৃহস্পতিবাৰে এটা প্ৰতিবেদন আহিছিল য’ত কোৱা হৈছিল যে ট্ৰাইয়ে এটা প্ৰস্তাৱ দিছে, যাৰ বাবে টেলিকম ব্যৱহাৰকাৰীয়ে অতিৰিক্ত ধন দিবলগীয়া হ’ব পাৰে। আচলতে TRAI এ ফোন বা লেণ্ডলাইন নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে সুকীয়া চাৰ্জ বিচাৰে। 

ট্ৰাইয়ে কয় মোবাইল নম্বৰ চৰকাৰী সম্পত্তি 

ট্ৰাইয়ে কয় যে টেলিকম খণ্ডত ঘটি থকা পৰিৱৰ্তনৰ কথা মনত ৰাখি নম্বৰ দিয়া ব্যৱস্থাটো পুনৰীক্ষণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। কৰ্তৃপক্ষই কয় যে মোবাইল নম্বৰ সীমিত চৰকাৰী সম্পত্তি। ইয়াৰ সঠিক ব্যৱহাৰ নিশ্চিত কৰিবলৈ ইয়াৰ পৰা চাৰ্জ ল’ব লাগে।

ভাৰতত টেলিকম ব্যৱহাৰকাৰীৰ সংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে, যাৰ বাবে এই খণ্ডৰ বহু পৰিৱৰ্তন হৈছে। ট্ৰাইৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি ২০২৪ চনৰ মাৰ্চ মাহত ভাৰতত ১.১৯ বিলিয়নতকৈ অধিক টেলিফোন সংযোগ আছে। লগতে ভাৰতত টেলিকম ঘনত্ব ৮৫.৬৯ শতাংশ হৈছেগৈ। অৰ্থাৎ ভাৰতৰ প্ৰতি ১০০ জনৰ ভিতৰত ৮৫ জনৰ টেলিফোন সংযোগ আছে।

ইয়াৰ বাবেই টেলিফোন নম্বৰৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাইছে। ইয়াৰ বাবে ট্ৰাইয়ে নতুন নম্বৰিং আঁচনিৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছে। ইয়াৰ অধীনত ফোন নম্বৰ প্ৰদানৰ ব্যৱস্থা আৰু অধিক উন্নত কৰা হ’ব। কৰ্তৃপক্ষই কয় যে স্পেকট্ৰমৰ দৰেই চৰকাৰৰো ফোন নম্বৰ দিয়াৰ অধিকাৰ আছে।

বহু দেশত ফোন নম্বৰত চাৰ্জ থাকে

মোবাইল কোম্পানীয়ে অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বৈধতাৰ সময়তহে ব্যৱহাৰ কৰাৰ অধিকাৰ লাভ কৰে। আন বহু দেশতো একেধৰণৰ নিয়ম আছে, য’ত ফোন নম্বৰৰ বাবে সুকীয়াকৈ চাৰ্জ দিব লাগে। কিছুমান দেশত এই চাৰ্জ টেলিকম কোম্পানীয়ে দিয়ে, আনহাতে কিছুমান দেশত গ্ৰাহকে এই চাৰ্জ দিব লাগে।

অষ্ট্ৰেলিয়া, বেলজিয়াম, ছিংগাপুৰ, গ্ৰীচ, ফিনলেণ্ড, লিথুৱেনিয়া, কুৱেইট, নেদাৰলেণ্ড, হংকং, পোলেণ্ড, চুইজাৰলেণ্ড, নাইজেৰিয়া, ডেনমাৰ্ক আদি দেশত এনে ব্যৱস্থা আছে। ভাৰততো চৰকাৰে একেধৰণৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰিব পাৰে (যদি ট্ৰাইৰ প্ৰস্তাৱ মানি লোৱা হয়)।

ডুৱেল চিম ব্যৱহাৰকাৰীৰ সমস্যা বৃদ্ধি পাব

ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ ট্ৰাইয়ে কম ব্যৱহৃত সংখ্যাৰ ওপৰতো জৰিমনা বিহাৰ কথা চিন্তা কৰিছে। সহজ ভাষাত ক’বলৈ গ’লে আপুনি চিম ব্যৱহাৰ নকৰিলেও টেলিকম কোম্পানীয়ে ইয়াক বন্ধ নকৰে। কাৰণ ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰকাৰী ভিত্তি ডাঙৰ দেখা যায়। কিন্তু ইয়াৰ বাবে সেই সংখ্যাটো সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা নহয়।

এই সমস্যাটো ডুৱেল চিম থকাসকলৰ ক্ষেত্ৰত হয়, য’ত তেওঁলোকে নিজৰ এটা চিম কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি আছে, কিন্তু আনটো কেৱল সক্ৰিয় কৰি ৰাখে। ইয়াকো সক্ৰিয় কৰি ৰাখিব লাগিব কাৰণ টেলিকম কোম্পানীসমূহে দীৰ্ঘদিন ধৰি সকলো সেৱা বন্ধ হৈ থাকিলে চিম কাৰ্ড নিষ্ক্ৰিয় কৰিব পাৰে।

বৰ্তমান ট্ৰাইয়ে এই সকলোবোৰ কথা নিজৰ প্ৰস্তাৱত কৈছে। এই প্ৰস্তাৱৰ ওপৰত সকলো পক্ষই জুলাই মাহৰ আৰম্ভণিৰ ভিতৰত উত্তৰ দিব লাগিব। এই সকলোবোৰ সন্দৰ্ভত এতিয়ালৈকে কোনো সিদ্ধান্ত লোৱা হোৱা নাই।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like