কিয় মুছলমানে গাহৰিৰ মাংস নাখায়, জানি লওক আহক ইয়াৰ সত্যতা Why pork is forbidden Islam

কিয় মুছলমানে গাহৰিৰ মাংস নাখায়, জানি লওক ইয়াৰ সত্যতা কি

Why Muslim Not Eat Pork In assamese


ইছলামত মাংস খোৱাটো জায়েজ বুলি গণ্য কৰা হয়, কিন্তু ইয়াত কিছুমান চৰ্ত আছে যে তেওঁলোকে কি খাব পাৰে আৰু কি খাব নোৱাৰে। মুছলমানৰ বাবে খোৱা, উঠা, বহা, শুই যোৱা, খোজ কঢ়াৰ ধৰণটো দীন-ই-ইছলামত কোৱা কৈছে।

আৰু অধিকাংশ মুছলমানে দিন-ই-ইছলামৰ ওপৰত জীৱন পাৰ কৰাটো তেওঁলোকৰ চূড়ান্ত কৰ্তব্য বুলি গণ্য কৰে আৰু ইয়াত তেওঁলোকে নিজৰ বাবে মংগল বিচাৰে।

আল্লাহে মুছলমান সকলক এটা ক্লাছি বিজ্ঞান দিছে, যিবোৰ কথা আজি বিজ্ঞানে আমাক শিকাইছে, মুছলমান সকলে সেইবোৰ বহু আগতেই জানে, কাৰণ আজিৰ বৈজ্ঞানিক যুগত আমি ক’ব পাৰো কোনটো কথা আমাৰ বাবে ভাল।

আমাৰ বাবে কি ক্ষতিকাৰক? ইছলামত গাহৰিৰ মাংস খোৱাটো কিয় হাৰাম বুলি গণ্য কৰা হয় সেই বিষয়ে কিছুমান বিজ্ঞানসন্মত তথ্যও আছে ।

Why pork is forbidden Islam


কোৰআনৰ আয়াতবোৰ এই কথা কোৱা হৈছে 

মুছলমানসকলৰ আটাইতকৈ পবিত্ৰ পুথি কোৰআন পাকৰ ছূৰা ২, আয়াত ১৭৩, ছূৰা ৫, আয়াত ৩, ছূৰা ৬, আয়াত ১৪৫, ১৬ নং ছূৰা, ১১৫ নং আয়াতত এই বিষয়ত স্পষ্ট আদেশ দিয়া হৈছে যে তেওঁলোকে... এনে কোনো জন্তু মাৰিব নালাগে আৰু আপুনি এনে মাংস খাব নোৱাৰে যিটো হালাল নহয় আৰু যিটো জিম্বা হোৱা নাই।

এই জীৱ-জন্তুবোৰ হাৰাম মুছলমানৰ বাবে 

কোৰআনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে মৰা জীৱ-জন্তুৰ মাংস খোৱাটো হাৰাম বুলি গণ্য কৰা হয়। যদি কোনো প্ৰকাৰে জন্তুটোৰ মৃত্যু হৈছে, দুৰ্ঘটনা হৈছে, ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হৈছে, তেন্তে আল্লাহৰ নামত হত্যা নকৰা যিকোনো প্ৰকাৰৰ জন্তু খোৱাটো নিষিদ্ধ।

ইয়াৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণ কি

 গাহৰিৰ মাংস খালে আপোনাৰ শৰীৰত ৭২বিধ ৰোগ হব পাৰে। এই কথা নিশ্চিত কৰি বিজ্ঞানেও ইয়াক খাবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছে। আশ্চৰ্যজনক কথাটো হ’ল এই কথা কোৰআন পাকে প্ৰায় ১৪০০ বছৰ আগতে কৈছিল।

মগজুৰ ক্ষতি

কোৰআনে গাহৰিক হাৰাম হিচাপে খোৱাটো নিষেধ কৰিছে। বিজ্ঞানীসকলে লগতে কয় যে ইয়াত Taenia solium নামৰ এটা বেক্টেৰিয়া থাকে যিয়ে আপোনাৰ মগজুত পোনপটীয়াকৈ আক্ৰমণ কৰে। ইয়াৰ ফলত মানসিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। যদি এই বেক্টেৰিয়া আপোনাৰ চকুত উপনীত হয়, তেন্তে আপোনাৰ চকুৰ পৰা পোহৰ নোহোৱা হোৱাৰ আশংকা থাকে। যদি ই আপোনাৰ পেটত যায় তেন্তে ই আপোনাৰ পেটৰ বাবেও বিপদজনক।

আটাইতকৈ ঘৃণনীয় প্ৰাণী এই গাহৰি

গাহৰি হৈছে আটাইতকৈ ঘৃণনীয় জন্তু যিটো আল্লাহে কেৱল চাফাই বাবে সৃষ্টি কৰিছে। গাহৰিয়ে মল খাই জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰে। আজি যিবোৰ গাঁও অঞ্চলত শৌচাগাৰ নাই, সেইবোৰত সেই ঠাইৰ মানুহে মল-মূত্ৰ পেলাই দিয়ে, তাৰ পিছত গাহৰিয়ে সেইবোৰ খাই পৰিষ্কাৰ কৰে। কিন্তু আজিকালি পৰিস্কাৰকৈ গাহৰি পুহা হয় যদিও লোকেল গাহৰিৰহে খোৱাদ অন্যতম ।

গাহৰি এটাই যেতিয়া নিজৰ মাইকী সংগীৰ সৈতে সংগম কৰে তেতিয়া ই নিজৰ আন সঙ্গীসকলক সংগম কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনায় আৰু গাহৰিটোৱেই একমাত্ৰ প্ৰাণী যিয়ে এই কাম কৰে। আমেৰিকাত কৰা এক গৱেষণাত দেখা গৈছে যে গাহৰিৰ মাংস খোৱা সকলৰ মাজত এই গুণবোৰ দেখা গৈছে। 

কোৰআন এখন ঐশ্বৰিক কিতাপ

আপোনালোকক কওঁ যে কোৰআন একমাত্র শাস্ত্ৰ যি কোনেও লিখা নাই। ইয়াৰ আয়াতবোৰ আকাশৰ কিছুমান ঠাইত নাজিল (আকাশৰ পৰা নামি অহা) হৈ আহিছে। এই গ্ৰন্থখনে মুছলমান সকলৰ কৰ্মৰ সঠিক আৰু ভুলৰ বিষয়ে কৈছে। 

এই লেখা কেৱল গুগলৰ ওপৰত লিখিত । অনিশ্বাকৃত ভুল দেখিলে দেখুৱাই দিয়ে যেন । কমেন্টত আল্লাৰ নাম লৈ চাওকচোন আপোনাৰ দিন শুভ হব ।  

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like