গৰ্ভপাত সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ঃ বৈবাহিক ধৰ্ষণ এতিয়া ‘ধৰ্ষণ’; সকলো মহিলাৰ গৰ্ভপাতৰ অধিকাৰ আছে, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় Supreme Court on Abortion: Marital rape is now 'rape'; All women have right to abortion, says Supreme Court...

 গৰ্ভপাত সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ঃ বৈবাহিক ধৰ্ষণ এতিয়া ‘ধৰ্ষণ’; সকলো মহিলাৰ গৰ্ভপাতৰ অধিকাৰ আছে, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয়...



গৰ্ভপাত সম্পৰ্কীয় উচ্চতম ন্যায়ালয়ঃ মহিলাক অবাঞ্চিত গৰ্ভধাৰণৰ পৰা ৰক্ষা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। বলপূৰ্বক যৌন সম্পৰ্কৰ জৰিয়তে এগৰাকী নাৰীক গৰ্ভৱতী কৰাটো এক ধৰ্ষণৰ প্ৰকাৰ। সমাজে ধৰ্ষণৰ অৰ্থ বুজিব লাগিব।

G ২৪ ঘণ্টীয়া ডিজিটেল ব্যুৰোঃ এইবাৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গ্ৰহণ কৰিলে গৰ্ভপাতক লৈ এটা ডাঙৰ সিদ্ধান্ত। বিবাহিত আৰু অবিবাহিত ভাৰতৰ সকলো মহিলাই এতিয়াৰে পৰা নিৰাপদ অনুভৱ কৰিব। কাৰণ, এতিয়াৰ পৰা তেওঁলোকৰ প্ৰত্যেকৰে আইনী গৰ্ভপাতৰ অধিকাৰ আছে। এই দেশৰ শীৰ্ষ আদালতে বৃহস্পতিবাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়দানত এই কথা কয়।

 ‘মেডিকেল টাৰ্মিনেচন অৱ গৰ্ভাৱস্থা আইন’ৰ গোচৰৰ পিছতে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এই কথা কয়। ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচুদৰ নেতৃত্বত এখন বিচাৰপীঠে এম টি পি আইন সন্দৰ্ভত সকলো মহিলাৰ গৰ্ভপাত কৰাৰ অধিকাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। এম টি পি আইনত গৰ্ভপাত সন্দৰ্ভত বিবাহিত আৰু অবিবাহিতৰ মাজত কোনো ধৰণৰ পাৰ্থক্য থাকিব নালাগে বুলি দেশৰ শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে প্ৰকাশ কৰিছে।

এই পৰিৱৰ্তনৰ লগতে আহিল বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বিষয়টোও। এই সন্দৰ্ভত ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচুদে কয় যে অসন্মতিক্ৰমে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা আৰু সংগীৰ সৈতে সেই যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে হিংসাৰ আশ্ৰয় লোৱাটোৱেই হৈছে ধৰ্ষণ। এনে অৱস্থাত মহিলাসকল অজানিতে গৰ্ভৱতী হ’ব পাৰে। গতিকে বৈবাহিক ধৰ্ষণৰ বিষয়টোও এম টি পি আইনৰ অধীনত আহিব পাৰে। মহিলাক অবাঞ্চিত গৰ্ভধাৰণৰ পৰা ৰক্ষা কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। বলপূৰ্বক যৌন সম্পৰ্কৰ জৰিয়তে এগৰাকী নাৰীক গৰ্ভৱতী কৰাটো এক ধৰ্ষণৰ প্ৰকাৰ।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এক মতামত ব্যক্ত কৰিছে যে অবিবাহিত মহিলাসকলেও ২০ৰ পৰা ২৪ সপ্তাহৰ ভিতৰত গৰ্ভপাত কৰিব পাৰে। এই গোচৰত আদালতে ২০২১ চনত ‘মেডিকেল টাৰ্মিনেচন অৱ গৰ্ভাৱস্থা আইন’ সংশোধন কৰাৰ বিষয়টোও উত্থাপন কৰিছিল। মূল প্ৰশ্নটো আছিল অবিবাহিত মহিলা গৰ্ভৱতী হ’লে গৰ্ভপাত কৰিব পাৰিবনে? ইয়াৰ লগে লগে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বৃহস্পতিবাৰে এই দৃষ্টান্তমূলক আৰু ভূমিস্খলনকাৰী ৰায় দিয়ে।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like