আপুনি জানেনে পৃথিৱীলৈ প্ৰথম কুকুৰা নে কণী আহিছিল ? ৯৯% মানুহেই নাজানে এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ

আপুনি জানেনে পৃথিৱীলৈ প্ৰথম কুকুৰা নে কণী আহিছিল ? ৯৯% মানুহেই নাজানে এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ 

hen came first or egg in world

Do you know hen came first or egg in world ? 

আমি সৰুৰে পৰা এটা প্ৰশ্ন শুনি আহিছো। এইটো প্ৰশ্ন যে পৃথিৱীলৈ প্ৰথম কুকুৰা আহে নে কণী? কিন্তু এতিয়া এই প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ বিজ্ঞানীসকলে বিচাৰি পাইছে । বিজ্ঞানীসকলে আৱিষ্কাৰ কৰিছে এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ । আগতে, এই প্ৰশ্নটোৱে মানুহক বিভ্ৰান্ত কৰিছিল। মানুহে বুজি পোৱা নাছিল উত্তৰটো কি আছিল। কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে এতিয়া মানুহৰ বিভ্ৰান্তি আঁতৰ কৰিছে। 

যুক্তৰাজ্যৰ শ্বেফিল্ড আৰু ৱাৰউইক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপকসকলে প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ বিচাৰি বলৈ এই বিষয়ে যথেষ্ট গৱেষণা কৰিছে। দীঘলীয়া গৱেষণাৰ পিছত, বিজ্ঞানীসকলে অৱশেষত সফল হয় আৰু এই ডাঙৰ প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ বিচাৰি উলিয়ায়। বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ উত্তৰ সঁচা বুলি প্ৰমাণ কৰিবলৈ কেইবাটাও যুক্তি ও দিছে। 

বিজ্ঞানীসকলৰ এই গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে প্ৰথম কুকুৰাটো পৃথিৱীলৈ আহিছিল আৰু পিছথে কণীটো  আহিছিল। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল, মুর্গি অবিহনে কণী উৎপাদন কৰিব নোৱাৰি। গৱেষণাত দেখা গৈছে যে কণীৰ খোলাত অভক্লিডিন নামৰ এটা প্ৰ'টিন থাকে যাৰ অবিহনে কণীৰ খোলা গঠন কৰিব নোৱাৰি। 

সৰ্বোপৰি, এই প্ৰ'টিন কেৱল কুকুৰাৰ জৰায়ুত তৈয়াৰ কৰা হয়। সেয়েহে, কুকুৰাৰ জৰায়ুৰ পৰা কণী গঠনত এই প্ৰ'টিন ব্যৱহাৰ নকৰিলে কণী গঠন কৰিব নোৱাৰি। এতিয়া এইটো স্পষ্ট হৈছে যে প্ৰথম কুকুৰাটো পৃথিৱীলৈ আহিছিল, তাৰ পিছতহে কণী। 

যেতিয়া কুকুৰাটো এই পৃথিৱীলৈ আহিছিল, ইয়াৰ জৰায়ুত অভক্লিডিন গঠন হৈছিল, যাৰ পিছত প্ৰ'টিনটো কণীৰ খোলাত উপনীত হৈছিল। গৱেষণাৰ মুখ্য বিজ্ঞানী ড০ কলিন ফ্ৰীমেনে কয় যে দীৰ্ঘদিন ধৰি মানুহক আমনি কৰি থকা প্ৰশ্নটো আছিল যে প্ৰথম কুকুৰাটো পৃথিৱীলৈ আহিছিল নে কণী। কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে প্ৰমাণৰ সৈতে উত্তৰটো বিচাৰি পাইছে। 

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like