Does Video Show China Launching Artificial Sun Into Space? সছাকৈ চীনে কৃত্ৰিম সূৰ্য আকাশত উৎক্ষেপন কৰিলেনে ? কিমান সছা জানক

 


Does Video Show China Launching 'Artificial Sun' Into Space?

চীনৰ "কৃত্ৰিম সূৰ্য" এতিয়া চৰ্চাৰ কেন্দ্ৰ বিন্দু ।  ১০১ ছেকেণ্ডৰ বাবে ১২০ নিযুত ডিগ্ৰী চেলচিয়াছত দৌৰাৰ পিছত এক নতুন অভিলেখ গঢ়িছিল চীনে, কিন্তু এইয়া কিমান সত্য ? সচাকৈ চীনে তৈয়াৰ কৰিলেনে কৃত্ৰিম সূৰ্য । দৰাচলতে চীনৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰা পৰীক্ষামূলক উন্নত চুপাৰকণ্ডাক্টিং টোকামাক (ইষ্ট) সঁজুলিটোৱে সূৰ্যৰ দ্বাৰা সম্পন্ন কৰা পাৰমাণৱিক সংমিশ্ৰণ প্ৰক্ৰিয়াৰ প্ৰতিলিপি প্ৰস্তুত কৰিছে । 

Does Video Show China Launching 'Artificial Sun' Into Space?


20 ছেকেণ্ডৰ বাবে, ইষ্টেও 160 নিযুত ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ সৰ্বোচ্চ তাপমাত্ৰা অৰ্জন কৰিছিল, যি সূৰ্যতকৈ দহ গুণঅধিক গৰম। এই পৰীক্ষাটো হেফেইৰ চীনা বিজ্ঞান একাডেমীৰ (এএছআইপিপি) প্লাজমা পদাৰ্থ বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানত কৰা হৈছিল।

নিউক্লিয়াৰ ফিউজন হোৱাৰ বাবে, হাইড্ৰজেন পৰমাণুবোৰত প্ৰচণ্ড তাপ আৰু চাপ প্ৰয়োগ কৰা হয় যাতে সেইবোৰ একেলগে ফিউজ হয়। বিভাজনৰ বিপৰীতে, পাৰমাণৱিক সংমিশ্ৰণক এক সুৰক্ষিত প্ৰক্ৰিয়া বুলি গণ্য কৰা হয় য'ত কোনো পাৰমাণৱিক আৱৰ্জনা নাই। পাৰমাণৱিক সংমিশ্ৰণে অতি কম খৰচত সীমাহীন পৰিষ্কাৰ শক্তি প্ৰদান কৰিব পাৰে।

চীনৰ  প্ৰকল্পটো আন্তৰ্জাতিক থাৰ্মোনিউক্লিয়াৰ এক্সপেৰিমেণ্টেল ৰিএক্টৰ (আইটিইআৰ) সুবিধাৰ অংশ যি 2035 চনত কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ পাৰমাণৱিক ফিউজন ৰিএক্টৰ হ'ব। দক্ষিণ কোৰিয়া, জাপান, ৰাছিয়া, ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰকে ধৰি কেইবাখনো দেশ এই প্ৰকল্পৰ অংশ। ইষ্ট প্ৰকল্পৰ পৰৱৰ্তী লক্ষ্য হৈছে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে উচ্চ তাপমাত্ৰা বজাই ৰখা। কিন্তু এই কাম আজিও দ্ৰুতগতিত চলি আছে ।

কিন্তু এই ভাইৰেল ভিডিঅ’য়ে দাবি কৰিছে যে চীনে কৃত্ৰিম সূৰ্য উৎক্ষেপন কৰিলে ।

এই ভিডিঅ'টো দেশখনে ইয়াৰ পৰীক্ষামূলক উন্নত চুপাৰকণ্ডাক্টিং টোকামাক (ইষ্ট) ফিউজন সুবিধাত সফলতাৰে "সূৰ্যতকৈ পাঁচ গুণ গৰম" তাপমাত্ৰা সৃষ্টি কৰাৰ বিষয়ে বহু সংবাদ মাধ্যমে শেহতীয়াকৈ বাতৰি পৰিবেশন কৰিছে ।

 ইউটিউব, টুইটাৰ আৰু অন্যান্য প্লেটফৰ্মত প্ৰকাশিত কেইবাটাও ভিডিঅ'ত আকাশত প্লাজমাৰ দৰে এটা বল আকাৰৰ কিবা এটা মুকলি কৰা দেখা গৈছে। আধা মিনিট দীঘল এই অপেছাদাৰী ভিডিঅ’টো স্মাৰ্টফোনত ৰেকৰ্ড কৰা হৈছিল । বহু দৰ্শকে সেই দৃশ্যটো চাই আছিল ।

ইউটিউব ভিডিঅ’ বা অন্যান্য ঠাইত এনেদৰে লিখা হৈছে "চীনে ১ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ কৃত্ৰিম সূৰ্য মুকলি কৰিছে যি সূৰ্যতকৈ ৫ গুণ অধিক গৰম হৈ জ্বলে!"

আনকি বহুতে এনেকৈয়ো লিখিছিল 

"চীনে এক অভূতপূৰ্ব পাৰমাণৱিক সাফল্যত উপনীত হৈছে, ইয়াৰ বাবে "কৃত্ৰিম সূৰ্য" পাৰমাণৱিক চুল্লি যিটো ই সমগ্ৰ বিশ্বতে বিকশিত কৰিছে আৰু ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। এটা ভিডিঅ' বিয়পি পৰিছিল য'ত তথাকথিত কৃত্ৰিম সূৰ্য উৎক্ষেপণৰ মুহূৰ্তটো দেখুওৱা হৈছিল, উপস্থিত লোকসকলৰ আচৰিত হোৱাৰ মাজত, যি নিশাটো দিনলৈ পৰিৱৰ্তিত হৈছিল,"

কিন্তু এই সকলোবোৰ কথা কিমান সচা ?  আচলতে জানুৱাৰী ২০২২ ত ভাইৰেল হোৱা এই ভিডিঅ’টো ছেপ্টেম্বৰ ২০২১ ৰ ভিডিঅ' যিবোৰে চীনৰ "কৃত্ৰিম সূৰ্য"ৰ উৎক্ষেপণ দেখুৱাব বুলি দাবী কৰে, দৰাচলতে দুয়োটা প্ৰকৃততে মানক মহাকাশ ৰকেট উৎক্ষেপণৰ ফুটেজ।

SpaceX আৰু অন্যান্য নিশাৰ উৎক্ষেপণৰ কেইবাটাও বিদ্যমান ভিডিঅ'ত একেধৰণৰ "ফায়াৰবল" আকাশলৈ উঠি অহা দেখুওৱা হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে 2015 চনত উৎক্ষেপণ কৰা ফালকন 9 ৰকেট আৰু জুন 2021 ত এজন সাংবাদিকে চিত্ৰগ্ৰহণ কৰা চিৰিয়াছএক্সএম উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ। 

(পিছৰটো হৈছে প্ৰমাণিত তথ্য একাউণ্টৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত বিভ্ৰান্তিকৰ ভিডিঅ'ৰ সম্ভাৱ্য উৎস।)

Real fact of China Launching 'Artificial Sun' Into Space?


"কৃত্ৰিম সূৰ্য" ফুটেজটোত ৰকেটৰ দ্বাৰা এৰি থোৱা টেলটেল এক্সজষ্ট ট্ৰেইলটো । ই কেৱল উৎক্ষেপন কৰাৰ প্ৰথম ৪০ চেকেণ্ডৰ বাবে দেখা যায় । জানুৱাৰী 2022 ত ভাইৰেল হোৱা  ভিডিঅ'ত এক্সজষ্ট গেছৰ বিশাল বগা ডাৱৰৰ ৰূপৰেখা 23 ডিচেম্বৰ, 2021 তাৰিখে চাং ঝেং 7এ ৰকেটত চীনৰ চিয়ান-12-01 আৰু চিয়ান-12-02 উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণৰ দ্বাৰা বাকী থকাৰ সৈতে মিলা দেখা গৈছে।

 ২০২১ চনৰ ৩০ ডিচেম্বৰ তাৰিখৰ শেহতীয়া টোৱে গৱেষকৰ এটা দলৰ উদ্ধৃতি দি দাবী কৰিছিল যে তেওঁ ১২০ নিযুত ডিগ্ৰী ফাৰেনহাইট (প্ৰায় ৭০ নিযুত ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ) প্লাজমা তাপমাত্ৰা প্ৰাপ্ত কৰিছে আৰু ইয়াক ১,০৫৬ ছেকেণ্ডধৰি ধৰি ৰাখিছে।

আগৰ প্ৰতিবেদনত বৰ্ণনা কৰাৰ দৰে, ডোনাট আকৃতিৰ ইষ্ট ৰিএক্টৰটোক কেতিয়াবা "কৃত্ৰিম সূৰ্য" বুলি কোৱা হয় কিয়নো ই তৰাবোৰৰ ভিতৰত হোৱা ফিউজন প্ৰক্ৰিয়াবোৰ প্ৰতিলিপি কৰে। ই এক ডাঙৰ, ভূমি-আধাৰিত গাঁথনি, ভুল তথ্যৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি আকাশলৈ প্ৰেৰণ কৰা আক্ষৰিক "বিপৰীত" বস্তু নহয়।

একাংশ সং বাদ মাধ্যমে বাতৰি পৰিবেশন কৰাৰ দৰে এইয়া সম্পূৰ্ণ মিছা বাতৰি ।

চীনে আকাশত "কৃত্ৰিম সূৰ্য" উৎক্ষেপণ কৰা নাছিল। চীনা বিজ্ঞান একাডেমীৰ হেফেই ইনষ্টিটিউট অফ ফিজিকেল চাইন্সৰ বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ পাৰমাণৱিক সংমিশ্ৰণ কেন্দ্ৰত সূৰ্যতকৈ অধিক উষ্ণতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে, কিন্তু ইয়াত প্লাজমাৰ বলক কক্ষপথলৈ নিক্ষেপ কৰাটো অন্তৰ্ভুক্ত নহয়। মহাকাশলৈ ফায়াৰবল উৎক্ষেপণ কৰা দেখুওৱাৰ দাবী কৰা ভিডিঅ'বোৰ প্ৰকৃততে উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ ফুটেজৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে। 

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like