নতুন বছৰ নতুন নিয়ম : সলনি হ’ল ATM ৰ পৰা ধন উলিওৱাৰ নিয়ম ATM Transaction New Charges 2022

নতুন বছৰ নতুন নিয়ম : সলনি হ’ল ATM ৰ পৰা ধন উলিওৱাৰ নিয়ম ATM Transaction New Charges

ATM Transaction New Charges 2022


নতুন বছৰ নতুন নিয়ম । পূৰ্বতকৈ ব্যয় বহুল হ‘ল সকলো । এফালে নিবনুৱা সমস্যা । আনফালে মুল্যবৃদ্ধি । এফালে চৰকাৰী আচনিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি, আনফালে বিপাঙত জনসাধাৰণ । 

এটিএম লেনদেনৰ ক্ষেত্ৰত আনিলে নতুন নিয়ম: এতিয়াৰে পৰা এটিএমৰ পৰা নগদ ধন উলিয়ালে  ব্যয়বহুল হ'ব! 

বেঙ্কিং গ্ৰাহকসকলে তেওঁলোকৰ বেংকৰ বাহিৰে আন বেংকৰ এটিএমৰ পৰা এমাহত মেট্ৰ' চহৰত তিনিটা লেনদেন আৰু অ-মেট্ৰ' চহৰত পাঁচটা লেনদেন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, নিৰ্ধাৰিত সীমাতকৈ এ.টি.এম.-ৰ পৰা নগদ ধন উলিওৱা টো ব্যয়বহুল হ'ব। এতিয়া ইয়াৰ বাবে, গ্ৰাহকৰ পকেটত অধিক বোজা থাকিব আৰু এতিয়া তেওঁলোকে অধিক মূল্য পৰিশোধ কৰিব লাগিব। জুনমাহত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (আৰবিআই) জাৰী কৰা নিৰ্দেশনা অনুসৰি, বেংকৰ গ্ৰাহকসকলে 1 জানুৱাৰী, 2022-ৰ পৰা বিনামূলীয়া সীমাতকৈ অধিক Money উলিওৱাৰ বাবে 21 টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

প্ৰতি মাহে 5 টা বিনামূলীয়া লেনদেনহে প্ৰযোজ্য হ’ব (5 free transactions every month)

বৰ্তমানে, বেঙ্কবোৰক নিৰ্ধাৰিত সীমাতকৈ অধিক নগদ ধন উলিওৱাৰ বাবে 20 টকা মাচুল লোৱাৰ অনুমতি দিয়া হৈছে। 
ইয়াৰ উপৰিও, বেঙ্কিং গ্ৰাহকসকলে মেট্ৰ' চহৰবোৰত এমাহত তিনিটা লেনদেন আৰু তেওঁলোকৰ নিজা বেংকৰ বাহিৰে আন বেংকৰ এটিএমৰ পৰা অ-মেট্ৰ' চহৰবোৰত পাঁচটা লেনদেন কৰিব পাৰিব। RBIয়ে আগতে বেংকবোৰক বিত্তীয় লেনদেনৰ বাবে 17 টকা আৰু অ-বিত্তীয় লেনদেনৰ বাবে 6 টকা 'বিনিময়' মাচুল আদায় কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল। এই বৰ্ধিত হাৰ 1 আগষ্ট, 2021-ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে

বেঙ্কবোৰে ব্যয় হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে

এটিএম যন্ত্ৰ স্থাপন আৰু তত্বাৱধান সম্পৰ্কীয় বেংকৰ ব্যয় বৃদ্ধিৰ বাবে লেনদেন মাচুল বৃদ্ধিৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। ই বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ প্ৰত্যাশা আৰু গ্ৰাহকৰ সুবিধাৰ মাজত ভাৰসাম্য বজাই ৰাখিব বুলি আশা কৰা হৈছে।
জুন 2019-ত, কেন্দ্ৰীয় বেংকে এ.টি.এম. কাৰ্যকলাপ পৰ্যালোচনা কৰিবলৈ ভাৰতীয় বেংক সংস্থাৰ মুখ্য কাৰ্যবাহীৰ নেতৃত্বত এখন সমিতি গঠন কৰিছিল। 2020-21 বিত্তীয় বৰ্ষৰ শেষত, সমগ্ৰ দেশত 1,15,605 টা 'অনচাইট' (বেংক চৌহদত) এটিএম আৰু 97,970 'অফচাইট' (বেংক চৌহদৰ বাহিৰে) এটিএম আছিল।
গতিকে মাহেকত ৫ বাৰ লেনদেন হোৱাৰ পিছত ATM ৰ পৰা ধন কটা গলে চৰকাৰক গালি পাৰিবলৈ নাপাহৰিব ।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like