এতিয়া আপোনাৰ গাড়ীখন প্ৰতি লিটাৰত 30 টকাত চলিব, পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ চিন্তা শেষ হৈছে

 এতিয়া আপোনাৰ গাড়ীখন প্ৰতি লিটাৰত 30 টকাত চলিব, পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ চিন্তা শেষ হৈছে

petrol-diesel-worries-ended-your-car-will-run-for-30-rupees-a-liter

New price of Petrol

চৰকাৰে সাধাৰণ লোকৰ বাবে বিশেষ আঁচনি প্ৰস্তুত কৰিছে ।

পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ ক্ষেত্ৰত মানুহৰ পকেটত ডকাইতি ৰাজ চলিছে ।

নীতিন গাডকাৰীয়ে ললে এক বৃহৎ পদক্ষেপ ।

পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ মূল্য (Petrol-Diesel Prices) আকাশচুম্বী। যাৰ বাবে সাধাৰণ মানুহৰ বাজেট সম্পূৰ্ণৰূপে নষ্ট হৈ গৈছে। বহুলোকে তেওঁলোকৰ বাহন ঘৰতেই সজাই থৈছে আৰু ৰাজহুৱা পৰিবহনৰ (public transport) ৰূপ লৈছে। কিন্তু চৰকাৰে জনসাধাৰণৰ দুখ-কষ্টৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এক বিশেষ পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিছে। পৰিবহণ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়েও (Transport Minister Nitin Gadkari) আজি মিৰাটত এই সন্দৰ্ভত ইংগিত দিছে। মই আপোনাক কওঁ যে অতি সোনকালেই আপোনাৰ গাড়ীখন প্ৰতি লিটাৰত মাত্ৰ 30 ৰ পৰা 40 টকা (30 rupees per liter) ব্যয়ত চলিব। চৰকাৰে পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ (Petrol-Diesel dependency) নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰাৰ এক উৎকৃষ্ট উপায় উদ্ভাৱন কৰিছে। এনেদৰে মানুহৰ পকেটৰ বোজা হ্ৰাস হ'ব। পথ আৰু পৰিবহণ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে আজি মিৰাটত এই কথাই ইংগিত দিছে।

দৰাচলতে, কেন্দ্ৰীয় পথ আৰু পৰিবহন মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰী বৃহস্পতিবাৰে মিৰাটত উপস্থিত হৈছিল। তাত তেওঁ দিল্লী-মিৰাট এক্সপ্ৰেছৱে উৎসৰ্গা কৰিব লগা হৈছিল। সমবেত লোকসকলক সম্বোধন কৰি তেওঁ কয় যে পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ নিৰ্ভৰশীলতা অতি সোনকালেই সমাপ্ত হ'ব। কাৰণ আমাৰ বাৰখন গাড়ী কোম্পানীৰ পৰা চলি আছে। বস্তুটো চূড়ান্ত ৰাউণ্ডত আছে। শীঘ্ৰেই দেশত ফ্লেক্স-ফিউল (Flex-Fuel) মুকলি কৰা হ'ব। ই সাধাৰণ লোকসকলক ব্যয়বহুল পেট্ৰ'ল - ডিজেলৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰিব। ফ্লেক্স ইন্ধন অহাৰ পিছত আপোনাৰ গাড়ীখন প্ৰতি লিটাৰত মাত্ৰ 30 ৰ পৰা 40 টকালৈ চলিব।

ই এক বৈকল্পিক ইন্ধন
 ফ্লেক্স-ফিউল (Flex-Fuel) ফ্লেক্স-ফিউল কাৰ (flex-fuel car) আৰু ফ্লেক্স ফিউল (Flex-Fuel) আলোচনা কৰা হৈছে। সৰ্বোপৰি ফ্লেক্স-ফিউল কি (What is flex-fuel) আপুনি জানেনে ? আপুনি ফ্লেক্স-ফিউলৰ জৰিয়তে ইথানলৰ সৈতে মিশ্ৰিত ইন্ধনত আপোনাৰ গাড়ী চলাব পাৰে।  ফ্লেক্স-ফিউল হৈছে গেছ'লিন আৰু মিথানল বা ইথানলৰ সংমিশ্ৰণেৰে গঠিত এক বৈকল্পিক ইন্ধন। ফ্লেক্স-ইঞ্জিন হৈছে মূলতঃ এক মানক পেট্ৰ'ল ইঞ্জিন, এই ইন্ধনে আপোনাৰ গাড়ীখন অতি কম মূল্যত  ভৰ্তি কৰিব। আৰু মাত্ৰ আপুনি কেৱল ৬ মাহ ৰখাৰ প্ৰয়োজন। কাৰণ গাড়ী কোম্পানীবোৰৰ সৈতে চৰকাৰৰ কথা চলি আছে।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like