পৃথিৱী বিপদত! মহাকাশৰ পৰা আহি আছে এক প্ৰকাণ্ড উল্কাপৃণ্ড

meteor coming towards earth


পৃথিৱী বিপদত! মহাকাশৰ পৰা অহা এটা ডাঙৰ দুৰ্যোগে পৰামানু বোমাতকৈ অধিক ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে ।

পৃথিৱীখন আকৌ এবাৰ ডাঙৰ ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছে। মহাকাশৰ পৰা বিপদজনক দুৰ্যোগ পৃথিৱীলৈ আহি আছে যিয়ে পৰামানু বোমাতকৈ বেছি ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। বিজ্ঞানীসকলে এই সন্দৰ্ভত এটা সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। ইয়াৰ আগতে, ২০১৮ চনত পৃথিৱীত একে ধৰণৰ ভাবুকি দেখা দিছিল। সেই সময়ত, গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ ঠিক ওচৰৰে পৰা পাৰ হৈ গৈছিল। নাছাৰ এষ্ট্ৰইড ট্ৰেকাৰৰ মতে, ই কুতুব মিনাৰতকৈ আঢ়ৈ গুণ ওখ। বিজ্ঞানীসকলে কয় যে যদি ই পৃথিৱীত আঘাত কৰে, ই পাৰামানু বোমাতকৈ অধিক ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব। 

ইয়াক এষ্ট্ৰইড 2018 এএইচ (গ্ৰহাণু 2018 এএইচ) বুলি কোৱা হয়। এই গ্ৰহাণুটো 190 মিটাৰ (623 ফুট) দীঘল। নাছা এষ্ট্ৰইড ট্ৰেকাৰে প্ৰদান কৰা তথ্য অনুসৰি, ই 27 ডিচেম্বৰ, 2021 তাৰিখে পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে ই পৃথিৱীত আঘাত কৰাৰ সম্ভাৱনা কম। যদি ই পৃথিৱীত পৰে, ই পাৰমাণৱিক বোমাতকৈ অধিক ধ্বংসৰ কাৰণ হ'ব। 

গ্ৰহাণু ২০১৮ এএইচ পৃথিৱীৰ পৰা ৪৫ লাখ কিলোমিটাৰ দূৰত্বৰ পৰা পাৰ হ'ব আৰু ২০১৮ চনত ই পৃথিৱীৰ পৰা ২.৯৬ লাখ কিলোমিটাৰ পাৰ হৈছিল। এইবাৰ ই বহু দূৰত, কিন্তু ইয়াৰ দিশত এক ডিগ্ৰী পৰিৱৰ্তন হ'লেও, ই পৃথিৱীৰ বাবে অত্যন্ত বিপদজনক হ'ব পাৰে। 

এইটো ২০১৮ চনত বিজ্ঞানীসকলে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যেতিয়া ই পৃথিৱীৰ খুব ওচৰলৈ ওলাই আহিছিল। এই গ্ৰহাণুটোত কোনো পোহৰ নাই। সেয়েহে, বিজ্ঞানীসকলে ইয়াৰ বিষয়ে জানিব নোৱাৰিলে। এই অতি অন্ধকাৰ গ্ৰহাণুটো ৰাতি পাৰ হৈ গৈছিল, সেয়েহে ই দৃশ্যমান নাছিল। ২০১৮ চনৰ পৰা ইমান ডাঙৰ কোনো গ্ৰহাণু পৃথিৱীৰ পৰা ওলাই অহা নাই। 

পৃথিৱীৰ অন্তিম গ্ৰহাণুটো ২০১৩ চনত ৰাছিয়াত পৰিছিল, যাৰ ফলত যথেষ্ট ধ্বংস হৈছিল। ৰাছিয়াৰ বায়ুমণ্ডলত ১৭ মিটাৰ দূৰত্বৰ গ্ৰহাণুটো বিস্ফোৰণ হয়। ইয়াৰ ফলত বহুতো ঘৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল আৰু বহুলোক আহত হৈছিল। 

বিজ্ঞানীসকলে কয় যে যদি গ্ৰহাণু 2018 এএইচ এটা এলেকাত বিস্ফোৰণ হয়, তেন্তে হাজাৰ কিলোমিটাৰ ধ্বংস হ'ব। ই হিৰোছিমা-নাগাচাকিত পেলোৱা পাৰমাণৱিক বোমাতকৈ অধিক ধ্বংসযজ্ঞ চলাব।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like