উৎকোচ লোৱাৰ সময়তে গ্ৰেপ্তাৰ বিদ্যালয়ৰ উপ পৰিদৰ্শকক : sub-inspector arrested by Assam police sub-inspector of schools while taking bribe

 

 উৎকোচ লোৱাৰ সময়তে গ্ৰেপ্তাৰ বিদ্যালয়ৰ উপ পৰিদৰ্শকক 

sub-inspector arrested by Assam police sub-inspector of schools while taking bribe

sub-inspector arrested by Assam police sub-inspector of schools while taking bribe

আন এটা উৎকোচৰ গোচৰত, সতৰ্কতা আৰু দুৰ্নীতি বিৰোধী সঞ্চালকালয়ে, শিৱসাগৰ আৰক্ষীৰ সৈতে বিদ্যালয়ৰ এজন উপ পৰিদৰ্শকক উৎকোচ লোৱাৰ সময়ত হাতেলোটে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে। উপ আৰক্ষীজনক নোবুল ইছলাম বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছিল, যাক এনে এটা সময়ত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল যেতিয়া তেওঁ 15,000 টকাৰ উৎকোচৰ ধন গ্ৰহণ কৰি আছিল। অৱশ্যে, তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ পিছত, আৰক্ষীয়েও 15,000 টকাও উদ্ধাৰ কৰে। মাইক্ৰ' ব্লগিং ছাইট টুইটাৰৰ জৰিয়তে অসমৰ বিশেষ আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান (ডিজিপি)ক লৈ জি পি সিঙে গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা কথা নিশ্চিত কৰি কয়, ''নাজিৰা ব্লকৰ বিদ্যালয়সমূহৰ উপ পৰিদৰ্শক নোবুল ইছলামক হাতেলোটে গ্ৰেপ্তাৰ কৰে আৰু আজি ১৫০০০ টকাউৎকোচৰ দাবী গ্ৰহণ কৰি ১৫০০০ টকা ৰখা হৈছে যিটো উদ্ধাৰ কৰা হৈছে''।
লক্ষণীয়ভাৱে, শেহতীয়াকৈ, অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কৈছিল যে যদি চৰকাৰীভাৱে উৎকোচ দাবী কৰে, তেন্তে তেনে ক্ষেত্ৰত তেওঁক হোৱাটছএপ বা ফেচবুকৰ জৰিয়তে পোনপটীয়াকৈ অৱগত কৰিব পাৰে।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পুনৰ কয় যে বৰ্তমানৰ ৰাজ্য চৰকাৰে দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে এক শক্তিশালী পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে আৰু কয় যে যদি কোনো বিষয়াই উৎকোচ দাবী কৰে, তেন্তে ভুক্তভোগীয়ে তেওঁক পোনপটীয়াকৈ অৱগত কৰিব পাৰে। "যদি কোনো ব্যক্তিয়ে উৎকোচ বিচাৰে, তেন্তে ভুক্তভোগীয়ে মোক পোনপটীয়াকৈ হোৱাটছএপ বা ফেচবুকৰ জৰিয়তে জনাব পাৰে। মই ব্যক্তিগতভাৱে তেওঁৰ ওচৰলৈ যাম। আমাৰ চৰকাৰী শাসনকালত কোনেও উৎকোচ দাবী কৰিব নোৱাৰে," 

ইফালে, বিশ্বব্যাপী নাগৰিক সমাজ ট্ৰেন্সপাৰেন্সি ইণ্টাৰনেচনেলৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত এক জৰীপ অনুসৰি, এছিয়াত স্বাস্থ্যসেৱা আৰু শিক্ষাৰ দৰে ৰাজহুৱা সেৱা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ভাৰতত উৎকোচ আৰু ব্যক্তিগত সংযোগৰ ব্যৱহাৰৰ হাৰ সৰ্বাধিক। এই জৰীপটো এই বছৰৰ জুন-ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত কৰা হৈছিল, যোৱা 12 মাহত দুৰ্নীতিৰ সৈতে কাৰ্যকলাপ, ধাৰণা আৰু অভিজ্ঞতা ৰেকৰ্ড কৰিছিল । ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে যে উৎকোচৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ প্ৰায় 50% জড়িত আছে আৰু 32% লোকে সুযোগ ল'বলৈ ব্যক্তিগত সংযোগ ব্যৱহাৰ কৰি আছে ।

"আৰক্ষীৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা ভাৰতত জৰীপ কৰা লোকসকলৰ ভিতৰত ৪২% লোকে উৎকোচ দিছিল। পৰিচয় পত্ৰৰ দৰে চৰকাৰী নথিপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ উৎকোচৰ ব্যৱহাৰো ব্যাপকভাৱে (41%) আছিল। আৰক্ষীৰ সৈতে লেনদেনত (39%), পৰিচয় নথিপত্ৰ ক্ৰয় (42%), আৰু আদালতৰ সম্পৰ্কত (38%) ব্যক্তিগত সম্পৰ্কৰ ব্যৱহাৰ, জৰীপটোত উল্লেখ কৰা হৈছে। আপোনাকো যদি কোনো ব্যক্তিয়ে ধন দাবী কৰে তেন্তে আৰক্ষী নাইবা আমাক নাইবা মুখ্যমন্ত্ৰীক নিজাববীয়াকৈ যোগাযোগ কৰিব পাৰে ।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like