AIUDF ৰ বিধায়কে দাবী কৰিছে যে ঔৰঙ্গজেবে গুৱাহাটীৰ কামাখ্যা মন্দিৰক ভূমি প্ৰদান কৰিছে

AIUDF ৰ বিধায়কে দাবী কৰিছে যে ঔৰঙ্গজেবে গুৱাহাটীৰ কামাখ্যা মন্দিৰক ভূমি প্ৰদান কৰিছে

হাজী আমিনুল ইছলামে

AIUDF MLA Claims Aurangzeb Provided Land to Kamakhya Temple in Guwahati

হিন্দু আৰু মুছলমানসকলে ইজনে সিজনৰ বিৰুদ্ধে জীৱনজোৰা সংঘৰ্ষৰ বাবে সদায় চৰ্চাত থাকে, সেয়া লাগিলে মন্দিৰ, স্মাৰক, পবিত্ৰ ভৱন আৰু বা ধৰ্মীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ নামত থকা অনুভূতিক লক্ষ্য কৰি হওঁক। এইবাৰো চৰ্চালৈ আহিছে আন এক প্ৰসংগ ,  এজন মুছলমান নেতাই হিন্দু লোকসকলৰ ওপৰত ধৰ্মীয় অনুভূতিৰ ওপৰত আক্ৰমণ কৰিলে। বদৰুদ্দিন আজমলৰ এআইইউডিএফৰ বিধায়ক হাজী আমিনুল ইছলামে মা কামাখ্যা মন্দিৰত এটা নতুন আক্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। ইছলামৰ মতে, ঔৰঙ্গজেবে শক্তিপীঠ মা কামাখ্যা মন্দিৰৰ বাবে ভূমি প্ৰদান কৰিছিল।

AIUDF ৰ বিধায়কৰ মতে, হিন্দুসকলৰ বিৰুদ্ধে বৰ্বৰতা আৰু হিন্দু মণ্ডিৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ বাবে জনাজাত মোগল ৰজা ঔৰঙ্গজেব আছিল শক্তি পীঠ কামাখ্যা মন্দিৰৰ বাবে ভূমি দান কৰা পৰোপকাৰী ব্যক্তি। কেৱল সেয়াই নহয়, বিধায়ক ইছলামৰ মতে, ঔৰঙ্গজেবে সমগ্ৰ ভাৰতত বহু মন্দিৰৰ বাবে ভূমি উপহাৰ দিছিল। কা বিৰোধী প্ৰতিবাদৰ সময়ত ধৰ্মীয় বিবাদৰ বাবে কাৰাগাৰত বন্দী হৈ থকা কুখ্যাত AIUDF বিধায়কগৰাকীয়ে অভিযোগ কৰিছে যে কামাখ্যা মন্দিৰলৈ ঔৰঙ্গজেবৰ ভূমি অনুদান এতিয়াও ব্ৰিটিছ সংগ্ৰহালয়ত প্ৰদৰ্শিত হৈ আছে। 

লক্ষণীয়ভাৱে, ঐতিহাসিক প্ৰমাণ অনুসৰি, শক্তিপীঠ কামাখ্যা মন্দিৰ অষ্টম শতিকাত স্থাপিত হৈছিল। মোগল ৰজা ঔৰঙ্গজেবৰ জন্ম হৈছিল ১৬১৮ চনত। ১৬১৫ চনৰ পৰা ১৬৮২ চনলৈ মোগলসকলে অসমত একাধিকবাৰ আক্ৰমণ কৰিছিল, কিন্তু তেওঁলোকে অসমৰ ৰাজতন্ত্ৰ আৰু বীৰ সকলৰ সাহসৰ বাবে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা নাছিল। কামাখ্যা মন্দিৰৰ পুনৰ নিৰ্মাণ প্ৰায় ১৫৬৫ চনত হৈছিল বুলি কোৱা হয়, কঞ্চ শাসক নৰ নাৰায়ণৰ শাসনকালত, যি মোগল ৰজা ঔৰঙ্গজেবতকৈ যথেষ্ট আগতে ৰাজত্ব কৰিছিল।

মা কামাখ্যাৰ ওপৰত এআইইউডিএফৰ বিধায়ক আমিনুল ইছলামৰ নতুন আক্ৰমণৰ প্ৰত্যুত্তৰত মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই দাবী কৰে যে ঔৰঙ্গজেবৰ দেউতাকো অসমত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ  অসমৰ্থ হৈছে। তদুপৰি, মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰি কয় যে যিকোনো লোকে হিন্দু দেৱ-দেৱীক উৎপীড়ন কৰিলে  শাস্তিৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব। ডাঃ শৰ্মাই মন্তব্য কৰিছিল, "আমি কেতিয়াও ৰাজনৈতিক আক্ৰমণত মহম্মদ, যীচু খ্ৰীষ্টক ব্যৱহাৰ নকৰোঁ, কিন্তু যিকোনো ব্যক্তিয়ে আমাৰ মূৰ্তিক অপমান কৰিলে কাৰাগাৰৰ ভাত খাব লাগিব।" কেতিয়া মাৰ যাব এই হিন্দু দেৱ দেৱীক অপমান কৰা লেতেৰা ৰাজনীতি ? কাৰ উচতনিত এনে মন্তব্য দিবলৈ অলপো ভয় নকৰে AIUDF ৰ বিধায়ক হাজী আমিনুল ইছলামে ? সেয়া আজিঅ ৰহস্যত ।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like