নৱবিবাহিত কইনাৰ কোঠাত আৰক্ষীয়ে বিচাৰিলে হাজাৰ হাজাৰ সুৰাৰ বটল

নৱবিবাহিত কইনাৰ কোঠাত আৰক্ষীয়ে বিচাৰিলে হাজাৰ হাজাৰ সুৰাৰ বটল

Police search for liquor bottle in newlywed bride's room

বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নীতিশ কুমাৰে কৈছে যে ৰাজ্যখনৰ মহিলাসকলৰ দাবীৰ পিছত ২০১৬ চনৰ এপ্ৰিলমাহত ৰাজ্যখনত সুৰা নিষিদ্ধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল, কিন্তু এতিয়া ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে নৱবিবাহিতা কইনাসকলৰ কোঠাত অভিযান চলাই থকা দেখা গৈছে।

বৃহস্পতিবাৰে নিশা বৈশালী আৰক্ষীৰ এটা দলে হাজিপুৰ চহৰৰ হাথাৰগঞ্জ এলেকাত অৱস্থিত চিলা দেৱীৰ এটা ঘৰত অভিযান চলায় আৰু বিয়াৰ মাত্ৰ পাঁচ দিন আগতে ঘৰটোলৈ অহা তেওঁৰ বোৱাৰীৰ শোৱা কোঠাটো লণ্ডভণ্ড কৰে। আৰক্ষীয়ে তাইৰ শোৱনি কোঠাত সুৰাৰ বটল বিচাৰি আছিল।

নৱবিবাহিত কইনা পূজা কুমাৰী শোৱনি কোঠাত আছিল যেতিয়া আৰক্ষী কৰ্মীৰ এটা দলে, য'ত কোনো মহিলা কৰ্মচাৰী নাছিল, তাইৰ কোঠাত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু সকলো বোৰ অনুসন্ধান কৰিছিল। পূজাই শুকুৰবাৰে আবেলি হাজিপুৰত সংবাদ মাধ্যমৰ লোকসকলক কৈছিল "তেওঁলোকে বিচনা, আলমাৰী, চুটকেচ আৰু ড্ৰয়াৰকে ধৰি গোটেই কোঠাটো তন্নতন্ন কৈ বিচাৰিছিল। যেতিয়া মই তেওঁলোকক তেওঁলোকে কি বিচাৰি আছে সেই বিষয়ে সুধিছিলো, তেওঁলোকে অভদ্ৰভাৱে নীৰৱ হৈ থাকিবলৈ কৈছিল। তেওঁলোকে মোক জনাইছিল যে তেওঁলোকে কোঠাটোত ৰখা সুৰাৰ বটল এটা বিচাৰি আছিল ।

এই লজ্জাজনক পৰিস্থিতিৰ সাক্ষী হৈ তাইৰ শাহুৱেক অজ্ঞান হৈ পৰিল।" মোৰ শাহুৱেক অজ্ঞান হৈ পৰা স্বত্বেও, আৰক্ষী কৰ্মীসকলৰ অমানৱীয় কাৰ্য্য অব্যাহত আছিল। তেওঁলোকে ঘৰটো তন্নতন্ন কৈ বিচাৰি বলৈ বন্ধ কৰা নাছিল," পূজাই কৈছিল।

"অভিযানৰ পিছত, আমি স্থানীয় এলেকাটোত এক লজ্জাজনক পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হৈছো। আমাৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ সুৰা সেৱনৰ কোনো অতীত ৰেকৰ্ড নাই। তথাপিও, তেওঁলোকে (আৰক্ষীয়ে) কোনো অনুসন্ধান পৰোয়ানা অবিহনে অভিযান চলাইছিল," চিলা দেৱীয়ে কয়।

বৈশালীৰ এছএছপি মনীশ কুমাৰে ঘটনাটোৰ ওপৰত মন্তব্য দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। এই মাহৰ আৰম্ভণিতে, বিহাৰ আৰক্ষীৰ এটা দলে সুৰাৰ সন্ধানত পাটনাত এগৰাকী কইনাৰ কোঠাত প্ৰৱেশ কৰিছিল। সেই উপলক্ষে, ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে ইয়াৰ কাৰ্যৰ বাবে তীব্ৰ সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈছিল।

ইফালে, শুকুৰবাৰে মধুবনীত এক সমাৱেশক সম্বোধন কৰি নীতিশ কুমাৰে লোকসকলক সোঁৱৰাই দিয়ে যে মহিলাৰ দাবীৰ পিছত তেওঁ সুৰা নিষিদ্ধক লৈ সিদ্ধান্ত লৈছে। "আপুনি (মহিলাসকলে) পাহৰিব নালাগে যে আপোনাৰ দাবীত বিহাৰত সুৰা নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল। আমি মহিলাসকলক আগবাঢ়ি আহি সুৰা ব্যৱসায়ী আৰু নিৰ্মাতাসকলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো। মহিলাৰ সৱলীকৰণ এতিয়া বৃদ্ধি পাইছে। এতিয়া আপোনাৰ শক্তি বৃদ্ধি পাইছে," তেওঁ কয়, "যেতিয়াই আপুনি কোনো নিৰ্দিষ্ট স্থানত সুৰা সেৱন বা বিক্ৰীৰ বিষয়ে শিকে, তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ আৰম্ভ কৰক। ৰাজ্যিক আৰক্ষী আপোনাৰ সৈতে আছে," তেওঁ কৈছিল।

প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী জিতন ৰাম মাঁঝি, যি তেওঁৰ বক্তব্যক লৈ যোৱা কেইদিনমানত চৰ্চাত আছে, তেওঁ কয় যে নীতিশ কুমাৰে বিহাৰত সুৰা নিষিদ্ধকৰণৰ গুজৰাট আৰ্হি কাৰ্যকৰী কৰা উচিত। তেওঁ ইতিমধ্যে ঘোষণা কৰিছে যে বিহাৰত সুৰা নিষিদ্ধকৰাটো সম্পূৰ্ণৰূপে বিফল হৈছে। 


Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like