এসময়ত বাৰ্গাৰৰ দোকান এখনত কাম কৰি আজি তেওঁ সমগ্ৰ বিশ্বতে ঢৌ তুলি কোটি কোটি টকা উপাৰ্জন কৰি আছে৷



আজি বিশ্বৰ বহু দেশ তথা ভাৰতবৰ্ষত বহুতো ব্ৰেণ্ডৰ বাৰ্গাৰ আছে। ইয়াৰ ভিতৰত ভাৰতীয় ব্ৰেণ্ড খুব কম। কিন্তু এটা ব্ৰেণ্ড আছে যিয়ে ভাৰতৰ পৰা বিদেশলৈকে আলোড়নৰ সৃষ্টি কৰিছে। এই ব্ৰেণ্ডটো হৈছে ‘বাৰ্গাৰ সিং’। ‘বাৰ্গাৰ সিং’ আচলতে তেওঁৰ এখন ৰেষ্টুৰেণ্টৰ নাম (বাৰ্গাৰ সিং ৰেষ্টুৰেণ্ট)। ইয়াৰ সৃষ্টিৰ কাহিনী ব্ৰিটেইনৰ পৰাই আৰম্ভ হয়। এতিয়া ভাৰতকে ধৰি বিশ্বৰ আন বহু দেশত তেওঁলোকে নিজৰ ব্ৰেণ্ডৰ গৌৰৱ বিয়পাইছে। ব্ৰিটেইনৰ বাৰ্মিংহাম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা এম বি এ কৰা কবীৰ জীত সিঙে বহু আগতেই নিজাকৈ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। সেনাবাহিনীৰ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল কবীৰ জীত সিঙৰ।

দেউতাকে বিচাৰিছিল কবীৰেও তেওঁৰ দৰে সেনাবাহিনীত যোগদান কৰি দেশৰ সেৱা কৰা। কিন্তু কবীৰৰ সদায় এটা হেঁপাহ আছিল বেলেগ কিবা এটা কৰাৰ। স্নাতক হোৱাৰ পাছত কিছুদিন কাম কৰি কবীৰে অধিক পঢ়া-শুনাৰ বাবে ব্ৰিটেইনলৈ যায়। আজি কবীৰ জীত সিঙক 'বাৰ্গাৰ সিং' বুলিও কোৱা হয়। এই অনন্য নাম ভাৰতৰ পৰা ব্ৰিটেইনলৈকে বিখ্যাত। এসময়ত বাৰ্গাৰ কোম্পানীত কাম কৰা কবীৰ জীত সিঙৰ আজি এশৰো অধিক আউটলেট আছে। বাৰ্গাৰ সিঙৰ সফলতাৰ কাহিনী কওঁ।

দিনটো কাম কৰি বাৰ্গাৰ এটা পাইছিলোঁ - তেও কয়

কবীৰে বাৰ্গাৰ কোম্পানীত কাম কৰি থাকোঁতে কাম সম্পূৰ্ণ কৰি বাৰ্গাৰ খাবলৈ পাইছিল। কিন্তু মছলা নথকা বাৰ্গাৰটো তেওঁৰ ভাল নালাগিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ ভাৰতীয় উপাদান ব্যৱহাৰ কৰি বাৰ্গাৰ বনাইছিল। তেওঁৰ লগত কাম কৰা মানুহবোৰ আৰু মালিকজনেও সেই বাৰ্গাৰটো ভাল পাইছিল। তাৰ পিছত তাত থকা মালিকে ছুটিৰ দিনত কবিৰৰ বাৰ্গাৰ মেনুত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। লাহে লাহে ব্ৰিটেইনৰ জনসাধাৰণেও কবীৰৰ বাৰ্গাৰ ভাল পাবলৈ ধৰিলে। এই বাৰ্গাৰৰ বাবেই তাত কবীৰ বিখ্যাত হৈছিল আৰু ইংৰাজে কবীৰ বাৰ্গাৰ সিং বুলি মাতিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।


এইদৰে আৰম্ভ কৰিছিল

ব্ৰিটেইনত কাম কৰি ভাৰতলৈ উভতি আহে। ভাৰতীয় বজাৰ বুজিবলৈ কবীৰে ইয়াত চাকৰি এটা লৈছিল। ইফালে বাৰ্গাৰ সিং আৰম্ভ কৰাৰ ধাৰণাটো তেওঁৰ মনলৈ আহিল। ইয়াৰ পিছত ২০১৪ চনত কৰিবে বাৰ্গাৰ সিং আৰম্ভ কৰে। ৩০ লাখ টকাৰ বিনিয়োগেৰে গুৰুগ্ৰামত প্ৰথমটো আউটলেট আৰম্ভ কৰে। আজি দেশৰ ১৪খন ৰাজ্যত বাৰ্গাৰ সিঙৰ এশৰো অধিক আউটলেট মুকলি হৈছে। ৩০ লাখ টকাৰে আৰম্ভ হোৱা "বাৰ্গাৰ সিং" আজি ৬০ কোটি টকাৰ মাল্টিচিটি চেইনত পৰিণত হৈছে।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like