পাঁচজন পাণ্ডৱৰ লগত দ্ৰৌপদীৰ বিবাহিত জীৱন কেনেকুৱা আছিল? Draupadi and Pandavas Life after Marriage पांचों पांडवों के साथ कैसा रहा द्रौपदी का वैवाहिक जीवन ? | Draupadi and Pandavas Life after Marriage

পাঁচজন স্বামীৰ লগত কেনেকৈ দ্ৰৌপদীৰ সম্পৰ্ক আছিল, অৰ্জুনক তেতিয়া শাস্তি দিয়া হৈছিল

Draupadi and Pandavas Life after Marriage


দ্ৰৌপদী ভাৰতৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা, যাৰ পাঁচজন স্বামী আছিল। নে তাই পাঁচজন পুৰুষৰ লগত মজা কৰিছিল? কিন্তু আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰশ্নটো হ’ল আজিৰ মানুহে বুজি পাইছেনে যে দ্ৰৌপদীয়ে কেৱল অৰ্জুনক বিয়া কৰাইছিল, গতিকে সকলোৰে লগত সম্পৰ্ক নাছিল নেকি?

পাণ্ডৱসকলে ১২ বছৰ নিৰ্বাসন আৰু ১ বছৰ নিৰ্বাসন লাভ কৰিছিল। এই সময়ছোৱাত পাঁচজন পাণ্ডৱই মৃৎশিল্পীৰ ঘৰত বাস কৰিছিল আৰু দান-বৰঙণিৰ যোগেদি জীৱিকা উপাৰ্জন কৰিছিল। এনে অৱস্থাত দান-বৰঙণিৰ সময়ত তেওঁ দ্ৰৌপদীৰ স্বয়ম্ভাৰৰ বিষয়ে তথ্য লাভ কৰিছিল।

এটা মেচিনত এটা ডাঙৰ মাছ লৰচৰ কৰি আছিল। চকুত কাঁড় মাৰিবলগীয়া হ’ল আৰু সেইটোও তেলৰ পাত্ৰটোত নিজৰ প্ৰতিফলন দেখি। লগতে যে এটা নহয়, পাঁচটা গোটা কাঁড় মাৰিব লাগিছিল। এই প্ৰতিযোগিতাত অৰ্জুনে জয়লাভ কৰে। তাৰ পাছত জৰসন্ধ, শল্য, শিশুপাল আৰু দুৰ্যোধন, দুশাসন আদি কৌৰৱও উপস্থিত আছিল। সেই সময়ছোৱাত ব্ৰাহ্মণ পোছাক পৰিধান কৰি পাঁচজন পাণ্ডৱ আহি পোৱাৰ বাবে বহুত বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছিল। কিন্তু অৱশেষত শ্ৰীকৃষ্ণৰ হস্তক্ষেপত দ্ৰৌপদী বিয়া পাতিলে।

কেনেকৈ তাই পাঁচ পাণ্ডৱৰ লগত বিয়া পাতিলে বা কেনেকৈ তাই পাঁচ পাণ্ডৱৰ পত্নী হ’ল সেয়া বহুত দীঘলীয়া কাহিনী। কোৱা হয় যে দ্ৰৌপদী তেওঁৰ পূৰ্বৰ জীৱনত এগৰাকী অতি ধুনীয়া ছোৱালী আছিল। সকলো গুণেৰে ভৰপূৰ হোৱাৰ বাবে তেওঁ উপযুক্ত দৰা পোৱা নাছিল, সেয়েহে তেওঁ ভগৱান শংকৰৰ ওচৰত তপস্যা কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত শংকৰজী আবিৰ্ভাৱ হৈছিল। সেই সময়ত দ্ৰৌপদীয়ে খৰখেদাকৈ পাঁচবাৰ বৰ বিচাৰিছিল, গতিকে শিৱৰ বৰৰ বাবে এই জন্মতে পাঁচজন স্বামী পালে। যেতিয়া ভগৱান শিৱই দ্ৰৌপদীক পাঁচজন স্বামীৰ বৰদান কৰিছিল। তেতিয়া তেওঁ এইটোও জানিছিল যে তেওঁৰ পাঁচজন স্বামীৰ সৈতে পত্নী ধৰ্ম পালন কৰাত তেওঁৰ সমস্যা হ’ব, সেইবাবেই তেওঁ দ্ৰৌপদীকো বৰদান দিছিল যে তাই প্ৰতিদিনে কুমাৰীত্ব অৰ্থাৎ কুমাৰীত্ব লাভ কৰিব। সেইবাবেই দ্ৰৌপদীয়ে পাঁচজন স্বামীক কেৱল ছোৱালীজনীৰ ঘৰতহে লাভ কৰিছিল।

কিন্তু কোৱা হয় যে সন্তান জন্ম দিবলৈ হ’লে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই তাইক প্ৰতি বছৰে পাণ্ডৱৰ এজনৰ লগত সময় কটাব লাগে বুলি পৰামৰ্শ দিছিল। লগতে যেতিয়া তেওঁ নিজৰ কোঠাত পাণ্ডৱৰ কোনো এজনৰ লগত থাকে, তেতিয়া তেওঁৰ কোঠাত আন কোনো পাণ্ডৱ প্ৰৱেশ কৰিব নালাগে। যদি কোনো পাণ্ডৱে ভুলতেও এই কাম কৰে, তেন্তে তেওঁ এবছৰৰ নিৰ্বাসনৰ বাবে কষ্ট ভোগ কৰিব লাগিব।

পাঁচজন পাণ্ডৱৰ পত্নী দ্ৰৌপদীয়ে প্ৰতিজন পাণ্ডৱৰ লগত ১–১ বছৰৰ সময়ৰ ব্যৱধানত থকা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেই সময়ত আন কোনো পাণ্ডৱক দ্ৰৌপদীৰ বাসগৃহত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ দিয়া হোৱা নাছিল। এই নিয়ম ভংগ কৰিলে ১ বছৰ দেশৰ বাহিৰত থকাৰ শাস্তি দিয়া হৈছিল। এবাৰ অৰ্জুনে এই শাস্তি ভোগ কৰিবলগীয়া হৈছিল।

অৰ্জুন আৰু দ্ৰৌপদীৰ এবছৰীয়া সময়সীমা মাত্ৰ শেষ হৈছিল আৰু দ্ৰৌপদী-যুধিষ্ঠীৰ সৈতে এবছৰৰ সময়সীমা আৰম্ভ হৈছিল। অৰ্জুনে ভুলবশতঃ দ্ৰৌপদীৰ বাসগৃহত নিজৰ কাঁড়-ধনু পাহৰি যায়। কিন্তু ব্ৰাহ্মণৰ জীৱ-জন্তুক যিকোনো অশুভৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ তেওঁক একে সময়তে ইয়াৰ প্ৰয়োজন আছিল। সেয়ে ক্ষত্ৰীয় ধৰ্ম পালন কৰিবলৈ কাঁড়-ধনু লবলৈ নিয়ম ভংগ কৰি তেওঁ দ্ৰৌপদীৰ বাসগৃহত প্ৰৱেশ কৰে। সেই সময়ত দ্ৰৌপদী আৰু যুধিষ্ঠিৰ একেলগে আছিল। পিছত ইয়াৰ ফলস্বৰূপে অৰ্জুন ১ বছৰ ৰাজ্যৰ বাহিৰলৈ যায়।

এই এবছৰৰ নিৰ্বাসনত অৰ্জুনে উলুপীক লগ পায় আৰু অৰ্জুনৰ প্ৰতি মুগ্ধ হৈ পৰে। এনে অৱস্থাত তাই সিহঁতক টানি নিজৰ নাগালোকালৈ লৈ গ’ল আৰু তাইৰ অনুৰোধত অৰ্জুনে তাইক বিয়া কৰাব লগা হ’ল। কোৱা হয় যে দুয়োজনে এবছৰ একেলগে বাস কৰিছিল। অৰ্জুনে অৰ্জুন আৰু নাগাকন্যা উলুপিৰ মিলনৰ ফলত এজন সাহসী পুত্ৰ লাভ কৰিছিল, যাৰ নাম ইৰাৱান।

দ্ৰৌপদীৰ পাঁচজন পুত্ৰ আছিল। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে এই পাঁচজন পুত্ৰক অশ্বত্থামাই হত্যা কৰিছিল।

দ্ৰৌপদী আৰু সত্যভাম সংলাপ-

এসময়ত পাণ্ডৱ আৰু ব্ৰাহ্মণ আশ্ৰমত বহি আছিল। একে সময়তে দ্ৰৌপদী আৰু সত্যভামাও একেলগে একে ঠাইতে বহি আছিল। দুয়োজনে ইজনে সিজনৰ লগত কথা পাতিবলৈ ধৰিলে। সত্যভামাই দ্ৰৌপদীক সুধিলে- বাইদেউ, তোমাৰ স্বামী পাণ্ডৱসকল তোমাৰ লগত সদায় সুখী। মই দেখিছোঁ যে তেওঁলোক সদায় আপোনাৰ নিয়ন্ত্ৰণত থাকে। তুমিও মোক এনেকুৱা কিবা এটা কোৱা যে মোৰ শ্যামসুন্দৰো মোৰ নিয়ন্ত্ৰণত থাকিব লাগে।

তেতিয়া দ্ৰৌপদীয়ে ক'লে - সত্যভামা, কেনেকুৱা দুষ্টামি নাৰীৰ কথা সুধিছা। যেতিয়া স্বামীয়ে এই কথা গম পায় তেতিয়া তেওঁ পত্নীৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ ৰাখিব নোৱাৰে। তেতিয়া সত্যভামাই ক'লে - গতিকে কোৱাচোন পাণ্ডৱৰ লগত কেনে আচৰণ কৰে?

সঠিক প্ৰশ্ন জানি তেতিয়া দ্ৰৌপদীয়ে ক'লে - শুনা, অহংকাৰ আৰু কামনা, ক্ৰোধৰ বাহিৰে, মই সকলো পাণ্ডৱক তেওঁলোকৰ নাৰীসহ অতি যত্নৰে সেৱা কৰোঁ। মই ঈৰ্ষাৰ পৰা আঁতৰি থাকোঁ। মনটোক নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখি মই তিক্ত কথাৰ পৰা আঁতৰি থাকোঁ। মই কাৰো সন্মুখত অভদ্ৰভাৱে থিয় নহয়। বেয়া কথা নকওঁ আৰু বেয়া ঠাইত বহি নাথাকো।

মই মোৰ স্বামীৰ উদ্দেশ্যক সম্পূৰ্ণ ইংগিত হিচাপে অনুসৰণ কৰো। দেৱতা হওক, মানুহ হওক, আকাৰৰ মানুহ হওক বা সুদৰ্শন পুৰুষ হওক মোৰ মন পাণ্ডৱৰ বাহিৰে ক’লৈকো নাযায়। মই তাক গা নোধোৱাকৈ গা ধুব নোৱাৰো। সিহঁতৰ অবিহনে তাই নিজে বহি নাথাকে। যেতিয়াই মোৰ স্বামী ঘৰলৈ আহে তেতিয়াই ঘৰখন চাফা কৰি ৰাখোঁ। সময়মতে খাদ্য বনাওঁ। মই সদায় সাৱধান। ঘৰত সদায় গোপনে শস্য ৰাখোঁ। দুৱাৰৰ বাহিৰত থিয় হৈ নাথাকো। স্বামী অবিহনে অকলে থাকি ভাল নাপাওঁ। লগতে শাহুৱেকে কোৱা সকলো ধৰ্ম পালন কৰো। মই সদায় ধৰ্মৰ আশ্ৰয় লওঁ।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like