৫০০ টকীয়া নতুন নোট বাতিল, ৰিজাৰ্ভ বেংকে কিমান দিন দিছে, সবিশেষ জানি লওক Rs 500 new note cancelled

 ৫০০ টকীয়া নতুন নোট বাতিল, ৰিজাৰ্ভ বেংকে কিমান দিন দিছে, সবিশেষ জানি লওক।


৫০০ টকাৰ নোট বিলুপ্ত কৰা? RBI ৰ আপডেট কি?

৫০০ টকাৰ নোট সলনি হ’ব নেকি, নে নোট বাতিল হ’ব নেকি? ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ এই সিদ্ধান্ত কিয়? আজি কি ক’লে বেংকৰ গৱৰ্ণৰে? পৰিবৰ্তনৰ পিছত ৫০০ টকীয়া নোট কেনেকুৱা হ’ব পাৰে? সম্পূৰ্ণকৈ জানি লওক।

যদি ৫০০ টকীয়া নোটৰ একাধিক ফাল সলনি হয়, তেন্তে ইয়াৰ বিষয়ে জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। কাৰণ আজি ব্যৱহৃত প্ৰায়বোৰ নোট ৫০০ টকাৰ। প্ৰায় ৬ বছৰ আগতে ডেনিটাইজেচন হৈছিল। সেই সময়ত সকলো টোকা বাতিল কৰা হৈছিল। পিছলৈ ২০০০ টকাৰ নোটৰ প্ৰচলন হ’ল যদিও সাম্প্ৰতিক সময়ত ইয়াৰ ব্যৱহাৰ খুব কমেইহে দেখা যায়।

কিন্তু এটিএমৰ পৰা ধন উলিওৱাই হওক বা বেংকৰ কেছ কাউণ্টাৰৰ পৰা ধন উলিওৱাই হওক, সকলো ঠাইতে ৫০০ টকাৰ নোট বৃহৎ পৰিমাণে পোৱা যায়। গতিকে শেহতীয়াকৈ আৰ বি আইয়ে ৫০০ টকীয়া নোটখন আপডেট কৰাৰ বিষয়ে যিটো কথা জনা গৈছে সেয়া হ’ল ৫০০ টকীয়া নোটখন হয়তো দৃষ্টিহীন লোকসকলৰ বাবে অধিক সুলভ কৰি তোলা হ’ব পাৰে।

শেহতীয়াকৈ বোম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়ে এই সন্দৰ্ভত এক নিৰ্দেশ দিছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে বৰ্তমান প্ৰচলিত নোট আৰু মুদ্ৰাসমূহ দৃষ্টিহীনসকলৰ বাবে কেনেকৈ অধিক সুলভ কৰি তুলিব পাৰি সেই বিষয়ে বিশেষজ্ঞসকলৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ প্ৰয়োজন। কোৱা হৈছে যে এই সন্দৰ্ভত বিশেষজ্ঞসকলে পৰামৰ্শ দিলে আৰ বি আইয়ে ৫০০ টকীয়া নোট আপডেট কৰিব পাৰে।

অৱশ্যে এই নোটৰ মুদ্ৰাকৰণৰ সন্দৰ্ভত ইতিমধ্যে আৰ বি আইয়ে ৫০০ টকীয়া নোটত কেইবাটাও সালসলনি কৰিছে। যাতে দৃষ্টিশক্তিহীন লোকে ৫০০ টকীয়া নোটখন স্পৰ্শ কৰি সহজে চিনিব পাৰে।

কিন্তু কিহে আকৌ নোটবোৰ বাতিল কৰে ?

এই সন্দৰ্ভত ৰিজাৰ্ভ বেংকে কয় যে জালিয়াতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কেতিয়াবা নোটৰ ডিজাইন সলনি কৰা হয়। কিন্তু এই টোকা বাতিল কৰা নহ’ব। ক্ৰমান্বয়ে এই নোটসমূহ বজাৰৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰা হ’ব। তাৰ সলনি নতুন নতুন টোকা আহিব। কিন্তু কোনো লোকে ভুল তথ্য বিয়পাই এই নোটটো বন্ধ বুলি ক’লে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব। প্ৰসংগক্ৰমে ১ টকাৰ সৰু সৰু মুদ্ৰা বিলুপ্ত হোৱা নাই যদিও বহুতে ল’ব নিবিচাৰে।

RBI ৰ দ্বাৰা MANI App আপডেট কৰা হৈছে

২০২০ চনত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে মুকলি কৰে MANI App। দৃষ্টিহীন লোকৰ সুবিধাৰ্থে অনা হৈছে এই এপটো। ক’ত যদি আপুনি হাতত নোটটো লৈ এই এপটো আৰম্ভ কৰিলে আপুনি কণ্ঠৰ জৰিয়তে জানিব পাৰিব যে নোটটো কিমান হাতত আছে। এতিয়া RBI এ সেই money app ৰ কেইবাটাও আপডেট কৰিছে, এতিয়ালৈকে money app কেৱল হিন্দী আৰু ইংৰাজী ভাষাতহে উপলব্ধ আছিল।

এতিয়াৰ পৰা Money App ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব উৰ্দু, মালয়ালম, গুজৰাটী, বাংলাকে ধৰি কেইবাটাও আঞ্চলিক ভাষাত। লগতে ইয়াত বিনামূলীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰাৰ সুবিধা আছে।

আপুনি তলত কমেন্ট কৰি এই বিষয়ত আপোনাৰ মতামত শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰে।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like