ওজন কমাব পৰা নাই? এই পদ্ধতিটোও চেষ্টা কৰক, ই অতি সহজ আৰু ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ এটকাও খৰচ নহ’ব।

ওজন কমাব পৰা নাই? এই পদ্ধতিটোও চেষ্টা কৰক, ই অতি সহজ আৰু ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ এটকাও খৰচ নহ’ব।



ল'ৰা চিকেন নুডলছ খাই অক্ষম হৈ পৰিল, মৃত্যুৰ পৰা ৰক্ষা পৰিল, কেতিয়াও এনেকুৱা ভুল কৰা উচিত নহয়

আপোনাৰ উচ্চতা অনুসৰি শৰীৰৰ ওজন কিমান হ’ব লাগে? এইদৰে জানি লওক

পাত্ৰৰ পেট থকাটো) অতি বেয়া বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক অসাৱধানতাৰ সৈতে জড়িত বুলি ধৰা হয়। আপোনাক অসুবিধা দিয়া ৰোগবোৰ বেলেগ। সেইবাবেই মানুহে মেদবহুলতাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ওজন কমাবলৈ চেষ্টা কৰে। খাদ্যত থকা কেলৰি হ্ৰাস কৰক। আমি জিমত ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা ঘামচি ওলাই আছো। ৰাতিপুৱা দৌৰিবলৈ যায়, তাৰ পিছত বহুতে অভিযোগ কৰে যে তেওঁলোকৰ ওজন কমা নাই। যদি আপোনাৰ ক্ষেত্ৰতো এনেকুৱা হয়, তেন্তে এই পদ্ধতিটোও চেষ্টা কৰক। এজন ব্ৰিটিছ মনোবিজ্ঞানীয়ে কিছুমান অদ্ভুত পদ্ধতিৰ পৰামৰ্শ দি দাবী কৰিছে যে ইয়াৰ ফলত ওজন সোনকালে হ্ৰাস পাব। জিমলৈ গৈ ঘামচি ওলোৱাৰ প্ৰয়োজনো নাথাকিব।

বিশ্বৰ বেছিভাগ ফিটনেছ বিশেষজ্ঞৰ মতে যদি আপুনি ওজন কমাব বিচাৰে তেন্তে যিমান পাৰি সিমান সেউজীয়া শাক-পাচলি খাওক। বহুত দৌৰা। কম কেলৰিযুক্ত খাদ্য খাব লাগে। কিন্তু মনোৰোগ বিশেষজ্ঞ অধ্যাপক ৰিচাৰ্ড ৱাইজমেনে সম্পূৰ্ণ বেলেগ পন্থাৰ পৰামৰ্শ দিছে। বিশ্বাস কৰক, ইয়াৰ বাবে কোনো ধৰণৰ ধন বা অতিৰিক্ত সময় খৰচ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। মাত্ৰ এটা সৰু কাম কৰিব লাগিব যিটো সকলোৱে অতি সহজে কৰিব পাৰে। অধ্যাপক ৱাইজমেনৰ মতে মেদবহুলতা এটা মানসিক সমস্যা। মনোবিজ্ঞানৰ জৰিয়তেহে ইয়াক অতিক্ৰম কৰিব পৰা যায়।


মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰাৰ অতি সহজ উপায়

তেওঁৰ প’ডকাষ্ট অন ইউৰ মাইণ্ডত অধ্যাপক ৱাইজমেনে মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰাৰ কিছুমান অতি সহজ উপায় দিছে। তেওঁৰ মতে, আনখন হাতেৰে খাদ্য গ্ৰহণ আৰম্ভ কৰাটোৱেই উত্তম সমাধান। উদাহৰণস্বৰূপে, যদি আপুনি সোঁহাতেৰে খায় তেন্তে বাওঁহাতেৰে খাবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু যদি আপুনি বাওঁহাতেৰে খায় তেন্তে সোঁহাতেৰে আৰম্ভ কৰক। ইয়াৰ স্পষ্ট অৰ্থ হ’ল যেতিয়া আপুনি আনখন হাতেৰে খাদ্য গ্ৰহণ কৰে তেতিয়া ইয়াৰ বাবে অধিক সময় লাগে আৰু খাদ্য খোৱাৰ সময়ত আপুনি অধিক সাৱধান হ’ব লাগে। ইয়াৰ বাবে আপুনি অতি কম পৰিমাণৰ খাদ্য খায়। শুনিবলৈ যথেষ্ট সহজ যেন লাগে কিন্তু চেষ্টা কৰিলে ই এক অতি ফলপ্ৰসূ সমাধান।


খৰখেদাকৈও বেছিকৈ খায়

হাৰ্টফোৰ্ডশ্বাইৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক ৱাইজমেনে কয় যে, টেলিভিছনৰ সন্মুখত খাদ্য খোৱাটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয় কাৰণ ই আপোনাক বিচলিত কৰে আৰু শেষত আপুনি অধিক খাদ্য গ্ৰহণ কৰে। তাৰ হুবহু বিপৰীত কাম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। যদি আপুনি খাবলৈ অস্বস্তি অনুভৱ কৰে তেন্তে আপোনাৰ মনোযোগ বিচলিত নহ’ব আৰু আপুনি কমকৈ খাব। ২০১৩ চনত আমেৰিকান জাৰ্নেল অৱ ক্লিনিকেল নিউট্ৰিচনত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন অনুসৰি আপোনাৰ প্লেটত কি আছে তাতকৈ আপোনাৰ মনোযোগ ক’ত আছে তাতকৈ বেছি গুৰুত্বপূৰ্ণ। গৱেষকসকলে জানিব পাৰিছে যে আপুনি খৰখেদা কৰিলেও আৰু আনকি অন্যমনস্ক হৈ থাকিলেও অধিক খাদ্য খায়। সেয়ে খাদ্য খোৱাৰ সময়ত মনোযোগ দিবলৈ চেষ্টা কৰক। আপুনি কি খাই আছে তাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক।


আন এটা ডাঙৰ উপায় ক’লে

অধ্যাপক ৱাইজমেনে মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰাৰ আন এটা উত্তম উপায় ক’লে। ক’লে, খাই থাকোঁতে আইনাখনত নিজকে চাবলৈ চেষ্টা কৰক। ইচ্ছা কৰিলে আপোনাৰ ডাইনিং টেবুলৰ সন্মুখত আইনা এখন ৰাখক। আচহুৱা যেন লাগিব পাৰে কিন্তু যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাস আইনাত চায়, তেতিয়া আপুনি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। এই তত্ত্ব আৱিষ্কাৰ কৰিছিল আমেৰিকাৰ মনোবিজ্ঞানী ব্ৰেড বুছমেনে। পৰীক্ষা হিচাপে তেওঁ এখন চুপাৰ মাৰ্কেটৰ বাহিৰত খাদ্যৰ টেবুল এখন স্থাপন কৰি মানুহক বহি খাবলৈ ক’লে। টেবুলত থকা খাদ্যবোৰ বৰ ভাল আৰু বহুত বেয়া দুয়োটা আছিল। আধা সময় তেওঁ টেবুলত আইনা এখন ৰাখিছিল যাতে মানুহে নিজকে খাই থকা দেখিব পাৰে। দেখা গ’ল যে যিসকল লোকে নিজকে খাদ্য খোৱা দেখিছিল তেওঁলোকে অধিক সজাগ হৈ পৰিছিল আৰু কম কেলৰিযুক্ত খাদ্য খাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কিন্তু যিসকলে দেখা নাপালে, তেওঁলোকে উচ্চ কেলৰিযুক্ত খাদ্য খাই থাকিল। অধ্যাপক ৱাইজমেনে কৈছিল, এইটো এটা মনোবিজ্ঞান, যিয়ে আপোনাক মেদবহুলতাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব।

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like