" কম টকাৰে এই লাভজনক খেতি আৰম্ভ কৰক, কেইমাহমানৰ ভিতৰতে কোটিপতি হ’ব পাৰিব

কম টকাৰে এই লাভজনক খেতি আৰম্ভ কৰক, কেইমাহমানৰ ভিতৰতে কোটিপতি হ’ব পাৰিব

Business IDEA :- কম টকাৰে এই লাভজনক খেতি আৰম্ভ কৰক, কেইমাহমানৰ ভিতৰতে কোটিপতি হ’ব পাৰিব

সময়ৰ লগে লগে মানুহৰ জীৱনত বহু পৰিৱৰ্তন ঘটিছে। যোৱা পাঁচ বছৰৰ পৰা মানুহৰ জীৱনশৈলীৰ বহু পৰিৱৰ্তন হৈছে। তাৰ সমান্তৰালকৈ পৰিয়ালৰ খৰচো বাঢ়িছে। কোৱা বাহুল্য যে এতিয়া এটা ‘মাইক্ৰ’ ফেমিলি’ও এজনৰ উপাৰ্জনেৰে জীয়াই থাকিব নোৱাৰে। গতিকে পৰিয়ালৰ কোনোবাই কাম কৰিলেও তেওঁ উপাৰ্জনৰ আন উপায় বিচাৰি থাকে। আৰু এই কাৰণেই বহুতে ঘৰতে এটা সৰু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ কথা ভাবিছে। বহুতে ইতিমধ্যে এই ধৰণৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছে।


কিন্তু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰা আৰু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ মাজত বহুত পাৰ্থক্য আছে। কাৰণ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আগতে বহু কথাই বিবেচনা কৰিব লাগিব। ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত বহুতে মূলধন বিচাৰি, কেঁচামালৰ যোগান, আনকি সামগ্ৰী বিক্ৰীৰ ঠাই বিচাৰিও সংগ্ৰাম কৰে। কিন্তু এই ৰিপৰ্টটো আপোনাৰ বাবে এনেকুৱা এটা ব্যৱসায় বিচাৰি উলিয়াবলৈ যাৰ পৰা আপুনি ভাল লাভ কৰিব পাৰিব।

এতিয়া ঘৰৰ চাৰিওফালে সৰু পুখুৰী বা পুখুৰী বা ডাঙৰ পুখুৰী থাকিলে তাত মাছ খেতি কৰিব পাৰি। এইটো এটা অতি লাভজনক বিকল্প হ’ব পাৰে, কিয়নো উৰন্ত মাছৰ উৎপাদন আৰু চাহিদা গোটেই বছৰটো প্ৰায় একেই থাকে। গতিকে পুখুৰী বা খেতিৰ মাটি সৃষ্টি কৰি ৰুই, কটলা, মৃগেল মাছৰ লগতে বিভিন্ন কাৰ্প মাছৰ খেতি কৰিব পাৰি। এই ক্ষেত্ৰত প্ৰতিদিনে মাত্ৰ ১৫ মিনিট সময় খৰচ কৰিব লাগিব। কাৰণ এই ব্যৱসায়ত দিনটোত এবাৰ খুৱাব পৰা আৰু সময়মতে পানী দিয়া আৰু সাৰ দিয়াৰ বাহিৰে বিশেষ কাম নাই।

এতিয়া কেনেকৈ লাভ কৰিব পাৰি সেই বিষয়ে কওঁ। এই ব্যৱসায় বছৰৰ প্ৰতিটো মাহতে বিপুল লাভজনক হ’ব পাৰে। ইফালে মাত্ৰ ৫০ৰ পৰা ৬০ হাজাৰ টকা সঞ্চয় কৰি এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰি। ইফালে যদি আপুনি বিঘা আকাৰৰ পুখুৰীত মাছ খেতি কৰে তেন্তে আপোনাৰ সকলো খৰচ বাদ দি প্ৰাৰম্ভিক সময়ছোৱাৰ পৰা মাহে ১ৰ পৰা ২ লাখ টকালৈকে উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। গতিকে মীন পালনৰ ব্যৱসায়টো লাভজনক ব্যৱসায়িক বিকল্প হ’ব পাৰে।

business ideas,small business ideas,best business ideas,new business ideas 2023,business ideas 2023,business ideas in hindi,low investment business ideas,business,no competition business ideas,new business,business ideas in india,new business ideas,business idea,low investment high profit business ideas,best business to start,unique business ideas,new business oppurtunity,top business ideas 2023,startup business ideas,best business ideas 2023

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like