অসম চৰকাৰে ৩৫ হাজাৰৰো অধিক বিনামূলীয়া স্কুটাৰ প্ৰদান কৰিব মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক

৩৫ হাজাৰৰো অধিক বিনামূলীয়া স্কুটাৰ প্ৰদান কৰিব মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক Assam govt free scooter


অসম চৰকাৰে ৩৫ হাজাৰৰো অধিক বিনামূলীয়া স্কুটাৰ প্ৰদান কৰিব মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক

এইবাৰ দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত সফলতাৰে উত্তীৰ্ণ হোৱা ল’ৰা-ছোৱালীকে ধৰি ৩৫ হাজাৰ ৮০০ গৰাকী মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক বিনামূলীয়াকৈ স্কুটী প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে অসম চৰকাৰে।

অসমৰ ৩৫,৮০০ গৰাকী মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক বিনামূলীয়াকৈ স্কুটী প্ৰদান কৰা হ’ব

৬০% আৰু তাতকৈ অধিক নম্বৰ পোৱা ছোৱালীয়ে লাভ কৰাৰ বিপৰীতে ৭৫% আৰু তাৰ ওপৰৰ ল’ৰাই পাব স্কুটাৰ

এই পদক্ষেপত বহন কৰিবলগীয়া মুঠ ব্যয় হ’ব ২৫৮.৯ কোটি টকা

উচ্চতৰ মাধ্যমিক (দ্বাদশ শ্ৰেণী) পৰীক্ষাত সফলতাৰে উত্তীৰ্ণ হোৱা ৩৫,৮০০ গৰাকী মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক (ছোৱালী-ল’ৰা) অসম চৰকাৰে বিনামূলীয়াকৈ স্কুটী প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।


আজিৰ #AssamCabinet ত মেধাৱী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক স্কুটাৰ বিতৰণ, সহকাৰী অধ্যাপকৰ দৰমহা বৃদ্ধি, কাজিৰঙাত এখন নতুন হোটেল আৰু জাতিৰ প্ৰমাণ পত্ৰ প্ৰদানৰ নিৰ্দেশনা সন্দৰ্ভত কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়। pic.twitter.com/NV3Decz8ES — হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা (@himantabiswa) ১৯ অক্টোবৰ, ২০২২

বুধবাৰে গুৱাহাটীৰ জনতা ভৱনত মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ সভাপতিত্বত অনুষ্ঠিত ৰাজ্যিক কেবিনেট বৈঠকৰ সময়ত এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়।

কেবিনেট সিদ্ধান্তসমূহ ঘোষণা কৰি অসমৰ মন্ত্ৰী জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই কয় যে, "৩০ নৱেম্বৰৰ পৰা স্কুটাৰ বিতৰণ অনুষ্ঠানৰ লগতে কামৰূপ (মেট্ৰ') আৰু কামৰূপ জিলাত উদ্বোধনী কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হ'ব।"

প্ৰস্তাৱৰ অংশ হিচাপে উচ্চ শিক্ষা বিভাগে হিতাধিকাৰীসকলক পঞ্জীয়ন আৰু বীমাৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰিব বুলি সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।

এই পদক্ষেপত বহন কৰিবলগীয়া মুঠ ব্যয় হ’ব ২৫৮.৯ কোটি টকা।

অসম কেবিনেটে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে যে প্ৰাদেশিক মহাবিদ্যালয়সমূহত নিৰ্দিষ্ট দৰমহাৰ বাবে কাম কৰা সহকাৰী অধ্যাপকৰ মাহিলী পাৰিতোষিক ৫৫ হাজাৰ (নিৰ্দিষ্ট)লৈ বৃদ্ধি কৰা হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও ৰাজ্যিক কেবিনেটে দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ মিছন বসুন্ধৰা ৰূপায়ণৰ বিষয়েও আলোচনা কৰে।

assam-govt-free-scooters-meritorious-students-high-education-reward

Post a Comment

Previous Post Next Post

People Like